Garść oczywistości na temat dobrze napisanego CV

cv-5Z pewnością każdy z nas, pisząc życiorys, nie raz zastanawiał się: „co pisać, a czego nie?”. Istnieje wiele odmiennych teorii na temat tego, co powinno się uwzględniać przy pisaniu swojego życiorysu. Niektóre ich aspekty się wykluczają, ale z łatwością można też odnaleźć szereg punktów wspólnych. Postarajmy się zatem przytoczyć tu niektóre z nich.

Po pierwsze (i najbardziej oczywiste) – nie robimy błędów ortograficznych! Możecie być więcej niż pewni, że żadna poważna firma nie zatrudni na jakiekolwiek stanowisko osoby, która nie potrafi poprawnie posługiwać się językiem polskim. Edytory tekstów, co prawda poprawiają błędy, ale pamiętajmy o tym, że wykorzystują one wyłącznie zasób słownictwa zgromadzony w bazie danych, a co za tym idzie – nie widzą wszystkiego.

Dobrze jest zgłosić się z napisanym CV do zaprzyjaźnionej polonistki, lub kogoś, kto posiada w tym zakresie dużą większą wiedzę niż my. Jeżeli nie znamy nikogo takiego, powinniśmy zastosować sposób, który zazwyczaj działa. Już po napisaniu CV, które w tym momencie wydaje nam się bezbłędne, zamknijmy plik i nie otwierajmy go przez najbliższe dwadzieścia cztery godziny. W ten sposób oderwiemy się od tekstu i damy odpocząć naszym oczom, a po upływie wspomnianej doby, z pewnością będziemy w stanie doszukać się jakichś błędów i bez problemu je poprawić.

Kolejną sprawą, jest unikanie nadmiernej szczegółowości, zwłaszcza jeżeli chodzi o nasze wykształcenie i doświadczenie. Jedno jest pewne – żyjemy w czasach, w których nikt nie lubi czytać czegokolwiek. Pracodawca (osobą, wbrew pozorom, będąca również człowiekiem), który ma przed sobą 3-stronicowe CV, będzie zniechęcony już na starcie. Co dokładnie można pominąć?

przykladowe-cv

Przykładowe CV

Przede wszystkim, skoro chwalimy się tytułem magistra, to nie musimy pisać, że ukończyliśmy podstawówkę i mamy 19 harcerskich sprawności – pracodawca, albo to wie, albo go to nie obchodzi. Podobnie rzecz się ma w przypadku doświadczenia zawodowego – skoro ubiegamy się o pracę np. w marketingu, nie musimy się chwalić, że w czasach studenckich trudniliśmy się np. zbiórką ogórków u naszych zachodnich sąsiadów.

przykladowe-cv

Inne przykładowe CV

Podziel się swoim zdaniem.