Czy pieniądze z 500 plus znalazłyby lepsze zastosowanie?

500PLUS500 plus to program rządowy, który w ostatnich latach wzbudza chyba największe emocje. Najpierw, że nie będzie dla każdego, teraz że będzie dla każdego i pieniądze można by przeznaczyć na coś innego. No właśnie, a na co można by było przeznaczyć miliardy złotych?

dziecko-500-plusNieco ponad trzy lata temu wszedł w życie rządowy program wsparcia rodziny zwany pod nazwą 500 plus. Comiesięczne środki otrzymywały osoby posiadające pod opieką dzieci, jednak wypłatę liczono od drugiego dziecka. Pieniądze mógł otrzymać każdy spełniający pewne wymagania – osoba bezrobotna jak i osoba pracująca. W pierwszej fazie programu tłumaczono, że pieniądze nie mogą zostać przeznaczone na każde dziecko ponieważ nie ma wystarczających  środków w budżecie. Obecnie podobno koniunktura się poprawiała i pieniądze można przeznaczyć już od pierwszego dziecka i to bez kryterium dochodowego. Oczywiście ten socjalny program rządu został uruchomiony w podwójnym roku wyborczym, no cóż widocznie tak akurat się złożyło. Na 3 miliony dzieci zostanie przeznaczone ok. 20 miliardów złotych w skali jednego roku. Czy idea rozdawania pieniędzy podatników dla osób z dziećmi jest słuszna będzie zależało od punktu siedzenia. Większości osób z dziećmi nie będzie przeszkadzało, że dostaną co miesiąc przelew na minimum 500 zł, natomiast osoby bezdzietne, bezpłodne lub będące singlami mogą mieć inne zdanie. Jedno jest pewne, zainteresowanie zaktualizowanym programem jest wysokie, ponieważ w ciągu niecałych 4 dni złożono ponad 1,3 miliona wniosków i przypomnijmy były to wnioski składane tylko i wyłącznie online.

pieniądze-z-500-plusCzy środki z 500 plus można by wykorzystać lepiej? Jeżeli tak to na jakie cele można by je przeznaczyć? Przykładów jest wiele, a przypomnijmy w 2020 roku mówimy o kwocie 41 miliardów złotych. Jednym z pomysłów jest zwolnienie 30% podatników najgorzej zarabiający z podatku PIT oraz składek zdrowotnych. Innym jest podniesienie kwoty wolnej od podatku dla każdego do 12 tysięcy złotych. Jednym chyba z najlepszych jest podniesienie wydatków na ochronę zdrowia z planowanych 4,5% PKB do 6,2% PKB. Lekarze od zawsze narzekają na zbyt okrojone fundusze przeznaczane na służbę zdrowia i nic dziwnego kiedy od zawsze otrzymują informację, że pieniędzy w budżecie nie ma. Jest za to na Emeryturę Plus (11 miliardów), 500 plus (40 miliardów w 2020) oraz miliardy na obniżenie podatków (przykładowo CIT). Cóż mamy rok wyborczy i takie działania obecnego rządu raczej przysporzyły zwolenników niż ich zniechęciły do głosowania w nadchodzących wyborach. Bezrobocie w Polsce jest najniższej od kilkunastu lat, jednak ten wynik raczej się nie zmieni, ponieważ dalej setkom tysięcy obywateli posiadających dzieci bardziej opłaca się nie pracować niż pracować, bo różnica między zarobkami minimalnymi a kwotami otrzymywanymi z działań socjalnych są nieduże. A na co wy byście przeznaczyli 40 miliardów złotych w nadchodzącym roku? Może na walkę z bezrobocie? Czy może na coś innego?

Podziel się swoim zdaniem.