Z pewnością każdy, kto dostąpił wątpliwej przyjemności bycia bezrobotnym wie, że po krótkim czasie staje się to nad wyraz uciążliwe. Urząd Pracy milczy, w internecie wciąż pojawiają się te same oferty, a nasza frustracja, wynikająca z konieczności pobierania zasiłku, rośnie z każdym dniem. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, coraz więcej rodaków decyduje się na szukanie pracy za granicą. Co jednak zrobić, gdy chcemy wyjechać, nie tracąc przy tym prawa do zasiłku?
Jeżeli nasza emigracja zamyka się w obrębie krajów Unii Europejskiej, sytuacja nie jest tak trudna, jak mogłaby się początkowo wydawać. Oczywiście będziemy musieli liczyć się z koniecznością poznania odpowiednich przepisów i dopełnienia pewnych formalności, niemniej jednak – zasiłek wciąż nam przysługuje!
Przede wszystkim, aby otrzymywać zasiłek za granicą, musimy być zarejestrowani jako bezrobotni przez okres przynajmniej czterech tygodni. Prawo do otrzymywania zasiłku z kraju, w którym jesteśmy zarejestrowani, przysługuje nam przez okres trzech miesięcy.
Jedyną formalnością, której musimy dopełnić jeszcze przed wyjazdem, jest wystąpienie o formularz U2 (wcześniej nazywany formularzem E303). Jest to zezwolenie, które umożliwia nam transfer zasiłku poza granice naszego kraju. Warto zaznaczyć, że owo zezwolenie jest ważne tylko w jednym kraju Unii Europejskiej. Jeżeli więc planujemy wyjechać do Niemiec, a niedługo potem do Francji, powinniśmy skontaktować się z odpowiednim urzędem, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Po przyjeździe do danego kraju będziemy mieli dokładnie 7 dni na rejestrację w krajowej służbie zatrudnienia i przedstawienie wspomnianego formularza U2. Następnie, zależnie od konkretnego kraju, będziemy musieli zapoznać się z prawami i obowiązkami osób posiadających status bezrobotnych. Po szczegółowe informacje na ten temat odsyłamy na strony Europejskich Urzędów Zatrudnienia.