Bez odpowiednio napisanego CV ani rusz? Na pewno nie, jednak dobrze napisane CV nie zaszkodzi, a może bardzo mocno pomóc. Każdy pisząc swój formularz, który później przekaże ewentualnemu pracodawcy, zastanawia się co wpisać by „cefałka” była dobrze napisana. My dzisiaj nie będziemy zajmować się tym problem, zajmiemy się natomiast tym czego nie wpisywać.
Na pierwszy ogień idzie nasz stan cywilny. Nie należy wpisywać czy jesteśmy kawalerem, panną, czy jesteśmy w małżeństwie lub jesteśmy rozwiedzieni. Takie informacje nie mają żadnego znaczenia jeżeli chodzi o proces rekrutacyjny, dlatego należy je wykreślić z naszej aplikacji. Podobnie jest z wyznaniem, orientacją seksualną czy datą ślubu/rozwodu. Kolejną informacją, której nie powinniśmy zamieszczać jest informacja o naszych nałogach lub ich braku. Te wiadomości w żadnym wypadku nic nie powiedzą o naszych kompetencjach i umiejętnościach – zabiorą za to tylko miejsce na formularzu, które możemy przeznaczyć na zamieszczenie informacji o skończonych przez nas kursach i szkoleniach. Odpowiednie zdjęcie. Wystrzegajmy się błędu zamieszczania w CV zdjęcia nieodpowiedniego, zrobionego przez nas samych lub kogoś z rodziny. Zdjęcie niech zrobi specjalista, osoba znająca się na rzeczy, jednym słowem profesjonalista. Będzie on wiedział jak ma wyglądać zdjęcie i w jaki sposób je zrobić byśmy wypadli na nim dobrze. Nigdy, ale to nigdy nie zamieszczajmy informacji o nieukończonych studiach. Możemy zamieścić takie, które mówią o rozpoczęciu studiów i dalszym w nich uczestniczeniu, w szczególności jeżeli mają one związek z posadą na którą aplikujemy. Jeżeli mamy chęć zamieszczenia jakichkolwiek informacji na temat firm w jakich do tej pory pracowaliśmy, róbmy to z rozwagą. Starczy krótka informacja, typu – firma zajmująca się czyszczeniem obuwia, a nie skopiowane ze strony internetowej szczegółowe dane dotyczące danego przedsiębiorstwa.
Jednym z najczęstszych błędów jakich należy się wystrzegać jest nieprofesjonalny adres mailowy. Pamiętajmy że CV to nasz wizytówka, dlatego też podany adres mailowy powinien być kojarzony z profesjonalizmem, winien być również formalny i najlepiej krótki. Tworząc go powinniśmy zawrzeć w nic imię i nazwisko lub np. inicjał imienia wraz z pełnym nazwiskiem. Unikajmy podawania naszego maila, którego używamy od lat, a zakładaliśmy go w szkole podstawowej, tak samo jak unikać należ mail z różnego rodzaju zdrobnieniami, cyferkami lub ciągiem znaków bez spójnego znaczenia. Zaznaczając w CV znajomość języka obcego piszmy poziom jaki w rzeczywistości reprezentujemy oraz jeżeli jest to możliwe podpierajmy te informacje odpowiednim certyfikatem językowym. Na koniec zostawiliśmy miejsce urodzenia. Nie powinno ono znaleźć się w naszym CV, ponieważ tak jak z niektórymi wcześniejszymi informacjami – nie ma ono kompletnie żadnego znaczenia dla pracodawcy. Istotną może być informacja o naszym aktualnym miejscu zamieszkania, które może wskazać pracodawcy, w szczególności takiemu, który ma wiele oddziałów rozsianych po kraju, gdzie dokładnie chcielibyśmy pracować.