Agencje pracy tymczasowej jak sama nazwa wskazuje świadczą usługi pracy tymczasowej, polegające na delegowaniu do wykonania na rzecz osób trzecich, osób o określonych umiejętnościach czy kwalifikacjach przez umówiony między stronami określony czas. Na rynku istnieje wiele podmiotów świadczących takie usługi, pomagających osobom bezrobotnym w znalezieniu zajęciach tymczasowego.
Agencje to nic innego jak przedsiębiorstwa których głównym celem jest rekrutacja, selekcja, zatrudnianie oraz stawianie do dyspozycji innych podmiotów osób fizycznych o odpowiednich kwalifikacjach. Osoby oddelegowane przez agencje są nazywane pracownikami tymczasowymi. Pracą tymczasową natomiast nazwiemy formą zatrudnienia, która nie zawiera cech charakterystycznych dla stosunku pracy. Będzie to najczęściej praca o charakterze sezonowym, okresowym czy doraźnym. Agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników tymczasowych na podstawie umów o pracę na czas określony lub umów o pracę na czas wykonania określonego zadania. Co należy zrobić by móc skorzystać z usług takiej agencji? Należy podpisać z agencją pracy tymczasowej umowę na piśmie, która będzie zawierała następujące dane: rodzaj pracy, wymagane kwalifikacje, przewidywany okres wykonywania pracy, wymiar czasowy oraz miejsce wykonywania pracy. Jakie prawa posiada pracownik tymczasowy? Otóż pracownik tymczasowy nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez danego pracodawcę, na takim samym lub podobnym stanowisku. W przypadku naruszenia praw pracownika tymczasowego dotyczącego równego traktowania, może on poprzez agencję pracy tymczasowej dochodzić odszkodowania. Pracownikowi tymczasowemu przysługuje również urlop wypoczynkowy, w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy lub więcej niż jednego pracodawcy. W przypadku wykonywania pracy przez okres minimum 6 miesięcy, pracownikowi przysługuje urlop na żądanie zgodnie zapisami stosowanymi w kodeksie pracy. Umowa z pracownikiem może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem lub z okresem na który strony były umówione. Każde ewentualne roszczenia pracownika tymczasowego będą rozpatrywane przez sąd właściwy ze względu na siedzibę agencji pracy tymczasowej zatrudniającej tego pracownika.
Jakie korzyści daje praca tymczasowa? Elastyczny czas pracy – można ustalić w jakie dni i ile godzin będzie poświęcał pracownik by wykonać określone zadanie. Możliwość zdobycia niezastąpionego doświadczenia oraz nowych umiejętności. Dzięki pracy tymczasowej można „podreperować” własne umiejętności, sprawdzić się, a niekiedy zdobyć kwalifikacje na całkowicie nowym polu. Praca tymczasowa daje również perspektywę stałego zatrudnienia u danego pracodawcy, jeżeli pracownik się sprawdzi i będzie wykonywał swoje zadania sumiennie i uczciwie. Kolejną korzyścią jest możliwość zdobycia dodatkowego źródła dochodu mimo pracy np. na etat, bycia emerytem czy studentem.