Zakończenie studiów, czyli kilka słów o tzw. „bezrobociu wstępnym”

magister-ceremoniaObrona pracy magisterskiej i następujące bezpośrednio po niej, zakończenie studiów, z reguły skutkuje wybuchem uzasadnionego optymizmu. W końcu bowiem nadszedł czas diametralnej odmiany naszego życia. W rozumieniu wielu absolwentów, zakończenie wieloletniej nauki powinno skutkować natychmiastowym podjęciem pracy w wyuczonym zawodzie. Jak jednak jest w istocie?

Już po kilku tygodniach od obrony zostajemy pozbawieni złudzeń. Okazuje się, że rzeczywistość nie prezentuje się jednak, tak różowo, jak mogliśmy się tego spodziewać. Początkowy optymizm zostaje skutecznie stłumiony przez bezowocne próby podjęcia zatrudnienia. Wprawdzie słyszeliśmy już wcześniej o trudnej sytuacji na rynku pracy, jednak byliśmy niemal pewni, że problem ten z całą pewnością nas ominie. Jak zatem poradzić sobie z takim stanem rzeczy?

Przede wszystkim, powinniśmy uświadomić sobie, że w polskich realiach, natychmiastowe znalezienie pracy w wyuczonym zawodzie graniczy niemal z cudem. Pierwszymi cechami, które powinniśmy w sobie wypracować, są: cierpliwość i upór w dążeniu do celu. Wiadomo oczywiście, że wysyłanie kilkudziesięciu e-maili zawierających nasze CV bywa frustrujące, zwłaszcza jeżeli nikt nie uraczył nas odpowiedzią. Jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy się zniechęcać.

dyplom-magister

Dyplom magistra

Często bywa tak, że firmy zamieszczają ogłoszenie o pracę tylko po to, aby sprawdzić zainteresowanie ze strony potencjalnych pracowników. W efekcie może się okazać, że skontaktują się z nami nawet po kilku miesiącach (o ile oczywiście będziemy posiadali wymagane kwalifikacje). Pojawia się więc naturalne pytanie – co zrobić z tym czasem?

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno nam się rozleniwić, ponieważ w ten sposób stracimy motywację do działania. Jeżeli szukamy pracy w określonej branży, powinniśmy skupić się np. na śledzeniu aktualnie panujących w niej trendów. W ten sposób będziemy na bieżąco ze wszystkimi nowinkami z danej dziedziny, co może pomóc nam uzyskać przewagę nad innymi kandydatami podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Pamiętajmy, że pracodawcy lubią zadawać pozornie niewinne pytanie: „Co Pan robił w ostatnim czasie?”. Jeżeli odpowiemy na nie w wyżej wymieniony sposób, z pewnością zwiększymy zwoje szanse na zatrudnienie.

komputer-trendy

Sledzenie trendow jest wazne

 

Podziel się swoim zdaniem.