500+ na pierwsze dziecko.

praca-side500 plus na pierwsze dziecko w tym roku stało się faktem. Prezydent właśnie podpisał nowelizację ustawy dotyczącej pomocy finansowej osobom wychowującym dzieci. Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2019 czyli za miesiąc.

bezrobocieNowelizacja programu Rodzina 500 plus zakłada, że prawo do skorzystania ze świadczenia będą miały dzieci do ukończenia 18 roku życia i to bez względu na dochody rodziny. Innymi słowy z programu będą mogli skorzystać rodzice najlepiej zarabiający jak i najmniej zarabiający. Przewiduje się, że nowa odsłona programu obejmie dodatkowo 6,8 miliona dzieci. Koszt programu wyniesie niecałe 10 miliardów złotych. Rok później koszy zwiększa się trzykrotnie. Prócz rodziców z programu będą mogli skorzystać również opiekunowie samotnie wychowujący dzieci i to niezależnie od kwoty świadczeń alimentacyjnych. Dokumenty o przyznanie świadczenia można składać w okresie od 1 lipca o 30 września 2019 roku. Jeżeli wniosek zostanie złożony po 30 września to świadczenie będzie wypłacone bez wyrównania za poprzednie miesiące. Wnioski prócz klasycznej tradycyjnej drogi można również składać drogą elektroniczną. Te drugie od 1 lipca, te pierwsze od 1 sierpnia. Same zasady złożenia wniosków są takie same jak przy pierwszej wersji programu. Dla utrwalenia przypomnijmy jeszcze raz – składając wniosek między 1 lipca a 30 września rodzic otrzyma wyrównania za 3 miesiące nawet jeżeli wniosek zostanie złożony na koniec września. Jednak jeżeli wniosek zostanie złożony w październiku to wyrównanie już nie będzie przysługiwało.

50-plnJeżeli wniosek złożymy w lipcu lub sierpniu to pieniądze znajdą się na naszym koncie do 31 października 2019 roku z wyrównaniem za 3 miesiące. Jeżeli wniosek zostanie złożony w wrześniu to środki zostaną przelane do końca listopada z wyrównaniem za 4 miesiące. Później to już wiadomo – bez wyrównania. Jeżeli rodzice złożą wniosek w grudniu lub styczniu to środki zostaną wypłacone najpóźniej do 29 lutego 2020 roku. Oczywiście najlepiej jest złożyć wniosek elektronicznie, ominiemy w ten sposób pewnie dość duże kolejki oszczędzając czas oraz nerwy. Czy znowelizowany program przyniesie korzyści tego jeszcze nie wiemy, jednak już niedługo na pewno się dowiemy.

Podziel się swoim zdaniem.