Wolontariat czyli gromadzenie kapitału

wolontariuszeCzas poszukiwania pracy może być dla wielu osób bardzo stresujący, mało efektywny i monotonny. Wizyty w Urzędzie Pracy, monitorowanie stron internetowych oraz codzienne przeglądanie gazet może powodować frustrację i zniechęcenie. Gdyby jednak czas ten wykorzystać inaczej, bardziej efektywnie i obok stałych punktów dnia dodać coś nowego, co pozwoli wyjść z domu i zrobić coś, co zaprocentuje w przyszłości?
Szansę na dodatkowe działanie daje wolontariat. W Polsce ta forma aktywności społecznej nie jest jeszcze tak popularna jak w krajach zachodnich, jednak z roku na rok przybywa wolontariuszy, którzy chętnie i bezinteresownie włączają się w różne akcje społeczne. Należy wolontariuszkapodkreślić, iż działania takie niosą za sobą bardzo pozytywne efekty. Można bowiem wpisać do swojego CV dodatkowe wiadomości, które wyróżnią spośród wielu dokumentów akurat ten dokument.
Wolontariat należy traktować jako narzędzie zdobywania nowych kompetencji, umiejętności oraz doświadczenia. Jak pokazują statystyki niejednokrotnie osoby, które brały udział w akcjach wolontariackich, uzyskiwały zatrudnienie częściej i szybciej niż inni kandydaci. Dlaczego? Bo dla pracodawcy to sygnał, że kandydat jest osobą otwartą, pozytywnie nastawioną, chętną do działań, za które nie otrzymuje się realnego wynagrodzenia. To także znak, że osoba ta, pomimo kłopotów z pracą, chce coś robić, lubi pracować z ludźmi i chętnie angażuje się w różne projekty. A to wielki plus dla potencjalnego pracownika.
Ale wolontariat to także wielka szansa dla osoby szukającej pracy. Daje bowiem możliwość poznania innych ludzi, podmiotów, zaangażowania się w ciekawe wydarzenia i pokazanie siebie jako osoby odpowiedzialnej i aktywnej. Wielu wolontariuszy pracujących przy dużych firmach czy urzędach, dostaje się tam do pracy. To szansa dla osób bezrobotnych na pokazanie siebie z bliska, a nie tylko jako obraz wyłaniający się z dokumentów aplikacyjnych.
Wolontariat jest doskonałym sposobem na poznanie własnych predyspozycji. Szybko bowiem okaże się czy dana osoba lubi pracę zespołową czy woli indywidualną. Działania wolontariackie często kierunkują ludzi do przyszłego zawodu. Jest to moment, w którym można bezkarnie testować siebie i miejsca pracy, a w konsekwencji dowiedzieć się w czym jest się dobrym, a czego lepiej unikać. Pracę wolontariacką można przecież wolontariatodbywać z biurze urzędowym czy też w organizacji pozarządowej. Dzięki takiemu szerokiemu wachlarzowi możliwości ma się szansę na poznanie rożnych aspektów pracy w różnych miejscach, porównania jej sobie i podjęcia decyzji o tym, co kogo najbardziej interesuje i co odpowiada.
Przede wszystkim wolontariat to świetny sposób na efektywne spędzenie czasu wolnego. To możliwość niesienia pomocy innym ludziom, bezinteresownego poświęcania się innym, a także zawierania ciekawych znajomości i przyjaźni. A CV samo będzie przyciągać pracodawców, o ile da się mu na to szansę.

Podziel się swoim zdaniem.