Wielkie pieniądze nie dla wszystkich

bezrobotni-pieniadzeRynek pracy wydaje się być niczym ocean. Można odnaleźć na nim niesamowite okazje do zarobienia dużych pieniędzy. Można jednak szybko z niego wypaść i mieć duże trudności z powrotem nań. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc zarabiać pieniądze w wysokości, która będzie satysfakcjonować? Co trzeba zrobić, by być atrakcyjnym na rynku pracy?
Odpowiedź wydaje się być prosta i skomplikowana zarazem. Oto rynek pracy to nic innego jak zależność popytu na pracę od jej podaży. Innymi słowy, jeśli ktoś potrzebuje na przykład hydraulika, a na rynku nie ma zbyt wielu specjalistów w tej dziedzinie, to taki hydraulik może pozwolić sobie na narzucenie wysokiej kwoty za usługę. Wówczas, czy się to podoba, czy nie, osoba szukająca hydraulika będzie nijako zmuszona zapłacić żądaną kwotę, by usługa była wykonana. Tak się dzieje za każdym razem. bezrobotny-walizkaProblem może być tylko taki, że na rynku nagle pojawia się bardzo wielu hydraulików. Wówczas ceny, które proponują swoim klientom za usługi, muszą być niższe, gdyż jeśli nie będą konkurencyjni i atrakcyjni, to klient do nich nie przyjdzie. W pewnym momencie może też być tak, że rynek się nasyci i nie będzie potrzebował aż tyle specjalistów w tej dziedzinie, wówczas część z nich nie będzie mieć zleceń, czyli pracy. Czekać ich będzie konieczność przekwalifikowania się lub takiego uatrakcyjnienia swojej oferty, by znów być konkurencyjnym na rynku, na przykład poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, wysokiej jakości usług lub/i materiałów, i tak dalej.
Zatem by mieć dobrze płatną pracę trzeba spełniać dwa warunki, które są nierozłączne. Po pierwsze należy być wysokiej klasy specjalistą, takim, jakich na rynku jest niewielu. Po drugie musi być zapotrzebowanie na usługi takiego specjalisty, czyli popyt. Kiedy te dwa warunki łącznie są spełnione, gwarancja znalezienia dobrze płatnej pracy jest niemalże stuprocentowa.
bezrobotni-funtyBycie wysokiej klasy specjalistą oznacza, że kwalifikacje takiej osoby są trudno zastępowane. Na rynku nie ma wielu takich ludzi, którzy podołaliby określonym zadaniom. Jest jednak druga strona medalu. Kiedy wybieramy studia, kursy czy też inne sposoby na podniesienie lub nabycie określonych kompetencji, to należy pamiętać, by były one potrzebne na danym rynku pracy. Jeśli więc wybiera się do nauki język masajski, to można liczyć się z tym, że w małej miejscowości nie znajdzie się odpowiedniej pracy. Oznacza to, że kwalifikacje, kompetencje posiadane nie odzwierciedlają potrzeb danego rynku. Oczywiście w Waszyngtonie może okazać się zupełnie coś innego – pracy będzie dużo i będzie dobrze płatna. Jednak jeśli nie planuje się migracji zarobkowej, to może być trudne.

Podziel się swoim zdaniem.