Praca po znajomości

pracaCzy zdobywanie pracy po znajomości jest etyczne i normalne? W obecnych czasach trudno jest znaleźć pracę bez tzw. pleców, a w szczególności w sferze budżetowej. Część ekspertów uważa, że praca po znajomości nie jest niczym złym pod jednym warunkiem – osoba polecona będzie dobrym pracownikiem, sumiennie wypełniającym swoje obowiązki.
Jak jest z pracą u nas w kraju? Większość osób poszukujących zatrudnienia twierdzi iż bez znajomości jest to znacznie utrudnione. Ponad 60% osób młodych uważa, że droga do etatu wiedzie przez koneksje rodzinne, a już ponad 50%, że przez dobre znajomości. Bardzo często dzieje się rozmowa-o-pracetak, iż na jedno miejsce u danego pracodawcy jest dwadzieścia, albo i więcej osób, a i tak stołek jest już obsadzony. Często jesteśmy zdania, iż osoby, które dostały pracę po znajomości są osobami z niewielkimi kwalifikacjami, zerowym doświadczeniem i minimalnymi umiejętnościami. Jak twierdzą eksperci jest to myślenie błędne – jak na przykład utrzymywały by się przedsiębiorstwa gdyby polegały na pracownikach o niskich kwalifikacjach. Jak to się mówi – szczęściu należy pomóc. Jednak czy takie „załatwianie” pracy nie jest kolesiostwem, czyli czymś negatywnym? W dzisiejszych czasach używa się innej nazwy – networking, a te pojęcie nie kojarzy się już negatywnie, a pozytywnie. Otóż networking polega na nawiązywaniu kontaktów oraz utrzymywaniu dobrych relacji w sferze zawodowej. Osoba posiadająca dużo kontaktów, utrzymująca pozytywne relacje w wielu sferach jest bardzo często idealnym nabytkiem każdego pracodawcy. Dzięki takiej osobie można poszerzyć swoje wpływy i kontakty, a to jest już sprawa nieoceniona dla wielu firm, w szczególności tych opierających się na sprzedaży.
Pamiętajmy, iż nie należy również mylić pojęcia rekomendacji z pojęciem „załatwienia” pracy. Są one bardzo odległe od siebie, jednak bardzo często mylone. Jednak za rekomendacją powinny zawsze iść umiejętności, a „polecenie” ma jedynie szczęściu dopomóc i zwrócić uwagę na osobę rekomendowaną. Jeżeli ktoś nie ma umiejętności, to nawet największe rekomendacje nic kompletnie nie dadzą. Umiejętności zawsze sąpracodawca najważniejsze i tak powinno pozostać. W dużych firmach, zanim oferta pracy ruszy w świat, najpierw pracownik jest poszukiwany w strukturach firmy, a więc wśród osób znających przedsiębiorstwo i mający umiejętności. Podobnie jest z rekomendacjami.
Ważne jest jednak to, iż jeżeli my jesteśmy osobami polecającymi inną osobę to za nią ręczymy. Dlatego należy być pewnym rekomendacji, ponieważ to nasza reputacja jest kładziona na szali, nie kogoś innego. Dlatego właśnie przedsiębiorstwa często korzystają z rekomendacji, wiedząc iż są to najczęściej osoby z dużymi kwalifikacjami oraz umiejętnościami.

Podziel się swoim zdaniem.