Praca jako kierowca tira

tir-postójPraca niby łata i prosta – wsiadasz za kółko, odpalasz silnik i ruszasz w trasę gdzie cię koła poniosą. Zarobki ogromne, cudowna samotność i zero wymagań. Otóż nie jest to tak jak by się do końca wydawało. Praca kierowcy samochodu ciężarowego nie należy do najłatwiejszych i wymaga dużego doświadczenie, w szczególności w przypadku wyjazdów międzynarodowych.

tiryNa początku wymogi. Podstawowym wymogiem jest oczywiście odpowiednie prawo jazdy. Kategoria B, C oraz C+E. Powinno się je robić jedno po drugim, jednak nie ma większego problemu ze zrobieniem ich jednocześnie. Podobnie jak w przypadku prawo jazdy kategorii B, należy wyjeździć odpowiednią liczbę godzin, zdać egzaminy i prawie już można prowadzić samochód ciężarowy. Będzie nam tylko potrzebne jeszcze orzeczenie psychologiczne, orzeczenie lekarskie oraz Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej (co pięć lat należ je odnawiać). Jeżeli chcemy się dalej szkolić to warto pomyśleć o szkoleniu dla kierowców ADR (uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych) czy kursie HDS (obsługa hydraulicznego dźwigu samochodowego). Gdy już skończymy wszystkie kursy, zdamy wszystkie egzaminy i uregulujemy wszystkie płatność (nawet do 10000 zł) to będziemy mogli ruszyć w trasę. No właśnie a jak wgląda życie w trasie? Jeżeli mamy dobry samochód, to warunki będę komfortowe, należy jednak pamiętać, ze auto domu nie zastępuje. Zwykle prowizoryczna kuchnia da nam również możliwość przygotowania jakiegoś ciepłego posiłku na szybko, a higiena, no cóż zostają nam przydrożne obiekty udostępniające prysznice. Można oczywiście spać w hotelu lub innym miejscu, ale to niestety kosztuje, a codzienne korzystanie z takich dogodności może zrujnować portfel kierowcy. Pozostaje więc nocleg w samochodzie, w tym samym miejscu, w którym kierowca spędza wiele godzin prowadząc pojazd. Pranie trzeba sobie samemu zorganizować lub zabrać wystarczającą ilość ubrań w trasę. Do tego wszystkiego dochodzi samotność. Oczywiście można słuchać radia, czy zabrać autostopowicza, ale akurat to drugie nie zawsze jest bezpieczne. Dlaczego więc ludzie wybierają tez zawód?

tirZarobki. W Polsce pracując w odpowiedniej firmie można zarobić od 3000 do 4500 zł lub nawet więcej, wliczając w to oczywiście diety. Kierowcy międzynarodowi zarabiają jeszcze więcej. Po pierwsze zarobki są liczone w euro. Po drugie istnieją różna dodatkowe benefity. Same zarobki kierowcy międzynarodowego wahają się w przedziale 1500 – 4000 euro miesięcznie. Kierowcy z uprawnieniami ADR zarabiają nawet dwukrotnie więcej. Oczywiście wszystko jest zależne od pracodawcy u którego przyszło nam pracować, wysokości diet oraz czasu spędzonego za kółkiem. Należy pamiętać jednak o jednej bardzo ważnej sprawie. Przyszła emerytura kierowcy samochodu ciężarowego będzie liczona od podstawowych zarobków, a te najczęściej są bardzo niskie. Od diet i innych świadczeń nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne dlatego nie są wliczane do przyszłej emerytury, w związku z czym należy odpowiednio wcześniej zadbać o własną przyszłość.

Podziel się swoim zdaniem.