Poznaj atom

Zakończenie etapu mobilizacji badań lokalizacyjnych i środowiskowych elektrowni jądrowej

Wtorek 03 września 2013

2 września br. WorleyParsons, wykonawca badań lokalizacyjnych i środowiskowych dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zakończył pierwszy etap prac przygotowawczych, tzw. mobilizację do projektu.

Obejmował on szczegółowe planowanie prac w zakresie m.in. zarządzania jakością, bezpieczeństwa prac, zarządzania ryzykiem, ochrony środowiska, opracowania szczegółowych metodyk dla inwentaryzacji przyrodniczej oraz harmonogramu realizacji prac. Tym samym, rozpoczął się drugi etap badań - uruchomienie badań terenowych w lokalizacjach.

Badania lokalizacyjne i środowiskowe prowadzone będą równolegle w dwóch lokalizacjach – „Choczewo” (gm. Choczewo) oraz „Żarnowiec” (gm. Gniewino i Krokowa). Badania prowadzone są zgodnie z polskimi przepisami oraz międzynarodowymi standardami i najlepszymi praktykami. Zgodnie z założeniami badania środowiskowe potrwają co najmniej rok, a lokalizacyjne – co najmniej dwa lata.

Kontrakt z WorleyParsons przewiduje zbadanie do czterech lokalizacji w przypadku, gdyby badania w Żarnowcu i w Choczewie wykazały, że nie są one odpowiednie dla elektrowni jądrowej. W czerwcu wojewoda zachodniopomorski zezwolił spółce PGE EJ1 na przeprowadzenie badań potrzebnych do sporządzenia raportu lokalizacyjnego dla elektrowni jądrowej w Gąskach. Leżąca w północno-zachodniej części gminy Mielno letniskowa wieś Gąski, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd PGE 25 listopada 2011 r.

Źródło: pap.pl; cire.pl
Facebook