Poznaj atom

Wiceminister Gawlik: trudności nie mogą przysłaniać korzyści atomu

Wtorek 23 czerwca 2015

Początkowe niepowodzenia związane budową pierwszej polskiej elektrowni atomowej nie mogą przysłaniać korzyści, które daje ten projekt - przekonuje Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa.

Wskazane przez Gawlika trudności dotyczą zerwanej w grudniu 2014 r. umowy z WorleyParsons na badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej. Dokończeniem badań zajmuje się obecnie sama grupa PGE.

Wiceminister podkreśla, że WorleyParsons - mimo posiadanego doświadczenia - nie pracowało zgodnie z kontraktem. Jednocześnie wskazuje, że trudno było pierwotnie powierzać badania samej PGE.

Obecnie jest to możliwe, gdyż przedsięwzięcie posiada inżyniera kontraktu (AMEC Nuclear UK), który może służyć pomocą PGE oraz weryfikować prowadzone działania.

- Mogę czuć satysfakcję, że robimy to polskimi siłami i budujemy polskie kompetencje. Podobnie jak Finowie, którzy budowali swoje kompetencje wraz z budową swoich elektrowni atomowych - tłumaczy Gawlik.

Wiceminister przypomina też, że została sfinalizowana sprzedaż udziałów w spółce celowej PGE EJ1 na rzecz KGHM, Enei oraz Tauronu, które objęły po 10 proc udziałów. Gawlik zaznacza, że dzięki temu projekt jądrowy ma obecnie charakter projektu narodowego.

PGE EJ 1 zapowiada, że wstępna lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce może być wskazana ok. 2017 r. W drugiej połowie 2015 r. ma ruszyć tzw. postępowanie zintegrowane.

Zgodnie z upublicznioną w połowie maja 2014 r. strategią grupy PGE, w 2017 r. ma nastąpić podjęcie decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy elektrowni jądrowej.

Według przyjętego przez rząd w styczniu 2014 r. Programu Polskiej Energetyki Jądrowej w latach 2017-2018 nastąpi wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem decyzji i opinii.

Budowa pierwszego bloku jądrowego ma się rozpocząć w 2020 r., a blok ma być gotowy do końca 2024 r. W tym okresie ma rozpocząć się budowa kolejnych bloków i elektrowni jądrowych.

Źródło: wnp.pl
Facebook