Poznaj atom

Rosatom wybuduje elektrownię atomową w Bangladeszu

Piątek 04 października 2013

2 października br., 160 km od stolicy Bangladeszu Dhaki, odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod elektrownię atomową Ruppur, która ma składać się z dwóch bloków po 1000 MW. Elektrownia ma być gotowa na początku lat 20.

W uroczystości uczestniczyli m.in. premier Bangladeszu Sheikh Hasina Wajed oraz dyrektor generalny Rosatom Siergiej Kirijenko. Wartość inwestycji to ponad 2 miliardy dolarów.

Siergiej Kirijenko zapewnia, że elektrownia w Bangladeszu będzie spełniała wszystkie standardy bezpieczeństwa wprowadzone w tego typu obiektach po awarii w elektrowni jądrowej Fukushima, do której doszło 2011 r.

Dzień wcześniej, 1 października, w stolicy Bangladeszu otwarto Centrum Informacyjne o Energii Jądrowej, którego zadaniem jest przekazywanie wiedzy dot. energetyki jądrowej.

Pod koniec czerwca br. Rosyjska firma NIAEP-AtomStroyExport i Komisja Energii Atomowej Bangladeszu podpisały podczas konferencji Atomexpo 2013 w Sankt Petersburgu umowę na wykonanie szczegółowych badań lokalizacyjnych, badań środowiskowych i projekt techniczny nowej EJ Rooppur.

Na 2014 roku zaplanowano rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy elektrowni (stworzenie zaplecza, makroniwelacja terenu, uzbrojenie). 2015 roku ruszy zasadnicza część inwestycji, tj. rozpoczną się prace przy budynku głównym bloku nr 1.
Facebook