Poznaj atom

PGE EJ 1 wybrała doradcę technicznego

Środa 09 lipca 2014

Jak informuje spółka, w przetargu na doradcę technicznego przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej PGE EJ1 wybrała ofertę AMEC Nuclear UK Ltd.

Pełna nazwa przedmiotowego postępowania to "Świadczenie przez Doradcę Technicznego (ang. Owner's Engineer) usług doradztwa technicznego w procesie inwestycyjnym związanym z budową przez PGE EJ 1 Sp. z o.o. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW".

PGE EJ 1 jako najkorzystniejszą w wymienionym wyżej przetargu wybrała ofertę AMEC Nuclear UK Ltd., która uzyskała 90 punktów na 100 możliwych. Pozostali uczestnicy postępowania uzyskali znacznie mniej punktów. Konsorcjum firm: Mott MacDonald Limited i AF - Consult Switzerland AG uzyskało 58,67 punktu, konsorcjum firm: URS Polska Sp. z o.o. i Tractebel Engineering S.A. - 54,55 punktu, a Exelon Generation Company, LLC - 45,89 punktu.

Jak podała PGE EJ1, cena oferty AMEC to niemal 1 mld 328 mln zł. W lutym - po zgromadzeniu ofert - PGE EJ1 informowało, że oczekuje rozstrzygnięcia przetargu w III kwartale 2014 r.

- Wybór Inżyniera Kontraktu to strategiczna decyzja na tym etapie projektu. Współpraca z wybranym wykonawcą pozwoli na realizację kluczowych zadań wymagających doświadczenia i kompetencji z obszaru energetyki jądrowej m.in. przy przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania zintegrowanego, wdrożeniu zintegrowanych systemów zarządczych, czy opracowaniu planów infrastruktury lokalizacji i infrastruktury towarzyszącej elektrowni jadrowej - powiedział Jacek Cichosz, prezes PGE EJ 1, spółki z grupy PGE która ma odpowiadać za przygotowanie i budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

Inżynier Kontraktu wspierać będzie organizację Inwestora (czyli PGE EJ 1) w przygotowaniu i realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej. Wybrany wykonawca wspierać będzie spółkę PGE EJ 1 w szczególności w realizacji zadań i wypełnianiu obowiązków w stosunku do dostawcy technologii reaktora/głównego wykonawcy EPC (Engineering Procurement Construction) oraz pozostałych wykonawców kluczowych prac.

Zakres prac przewiduje 13 obszarów współpracy: Wsparcie w Postępowaniu Zintegrowanym; Zezwolenia i pozwolenia; Wsparcie inżynieryjne; Infrastruktura w miejscu Lokalizacji; Nadzór nad dostawcami i łańcuchem dostaw; Kultura bezpieczeństwa; Zapewnienie jakości; System zarządzania; Zarządzanie umowami; Biuro Zarządzania Programem (ang. PMO); Budowanie i gromadzenie potencjału oraz gotowość do eksploatacji; Nadzór nad szkoleniami oraz Testowanie i rozruch.

Źródło: wnp.pl; PGE EJ1
Zdjęcie: Shutterstock
Facebook