Poznaj atom

PGE: budowa elektrowni atomowej projektem polskiego sektora elektroenergetycznego

Piątek 12 września 2014

Projekt budowy elektrowni atomowej w Polsce jest przedsięwzięciem polskiego sektora elektroenergetycznego - powiedział wiceprezes PGE Dariusz Marzec, otwierając w piątek debatę "Elektrownia atomowa w Polsce - przygotowania i realizacja".

Podkreślił, że podpisana we wrześniu umowa między PGE a firmami Tauron, Enea i KGHM zmieniła charakter inwestycji. "To projekt polskiego sektora elektroenergetycznego" - zaznaczył. Dodał, że sektor ten jest zainteresowany dywersyfikacją portfela wytwórczego, zdominowanego dziś przez węgiel.

Główne tematy piątkowej debaty to: źródła finansowania budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, harmonogram inwestycji oraz rola państwa w tym przedsięwzięciu. Debata w PAP jest pierwszą tego typu dyskusją odbywającą się już po podpisaniu przez prezesów firm Tauron, Enea i KGHM umowy z Polską Grupą Energetyczną o wykupieniu udziałów w spółce PGE EJ1. PGE EJ odpowiada za przygotowania do budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, a gdy elektrownia powstanie, będzie jej operatorem. Zgodnie z zawartą 3 września umową, każdy z nowych udziałowców obejmie pakiet 10 proc. akcji tej spółki (reszta, czyli 70 proc. udziałów, będzie należeć do PGE).

Przygotowania do budowy elektrowni atomowej w Polsce weszły w nową fazę, umożliwiającą wybór partnera strategicznego projektu, a także technologii i wykonawców. Wszystko to nastąpi w ciągu trzech lat. Koszty przygotowań w tym okresie szacuje się na miliard złotych. Spółkę PGE EJ1 ma wspierać firma AMEC Nuclear, która wygrała w lipcu postępowanie na wybór inżyniera kontraktu.

Równocześnie PGE EJ1 będzie starała się uzyskać niezbędne pozwolenia, by móc - jak zakłada harmonogram inwestycji - ok. 2020 r. rozpocząć budowę elektrowni. Uczestnicy debaty ocenią, na ile ten harmonogram jest realny. Omówią także wyzwania i zagrożenia związane z realizacją inwestycji.

Źródło: PAP
Facebook