Poznaj atom

Chińczycy budują klejną jądrówkę w Argentynie

Piątek 06 lutego 2015

Argentyna i Chiny zawarły porozumie zakładające budowę bloku jądrowego z reaktorem CANDU o mocy 800 MW. Wartość projektu to 2 mld dolarów. Będzie to czwarty blok jądrowy w Argentynie.

Nowy blok ma powstać w miejscowości Lima w prowincji Buenos Aires, obok działających już bloków Atucha I oraz Atucha II.

Zgodnie z umową, spółka Nucleoeléctrica Argentina będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu, budowę, rozruch i eksploatację nowego bloku. Jej chiński partner, China National Nuclear Company (CNNC) ma zapewnić dostawy sprzętu, towarów i usług. Szacuje się, że ok. 70 proc. materiałów użytych przy budowie bloku będzie pochodziło z Argentyny. Budowa nowego bloku ma potrwać 8 lat.

Blok ma zostać wyposażony w reaktor CANDU o mocy 800 MW. Rektor CANDU działa już w argentyńskiej elektrowni jądrowej Embalse w stanie Cordoba (w środkowej części kraju).

Obecnie w Argentynie działają trzy bloki jądrowe: Embalse Río Tercero w Cordobie oraz Atucha Atucha 1 i 2, które łącznie produkują 5 proc. krajowej energii.

Źródło: wnp.pl
Facebook