Nowe kryteria rekrutacyjne

bezrobocie-rozmowaJeśli przyzwyczajono osoby starające się o posadę do pewnych wyuczonych i pożądanych zachowań czy zapisów w CV czy liście motywacyjnym, to powoli rozpoczyna się zmiana, która w konsekwencji spowoduje inne podejście do kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na czym polega ta zmiana? Do tej pory wydawało się, że szkoła wyższa, którą się ukończyło ma ogromne znaczenie dla pracodawcy. Miała ona dawać pewnego rodzaju gwarancję co do poziomu zdobytej wiedzy.Tymczasem pracodawcy coraz częściej pomijają ukończoną przez kandydata uczelnię wyższą, ocenę na dyplomie. Przyglądają się za to innym informacjom zawartym w CV czy liście motywacyjnym. Co to takiego? Przede wszystkim doświadczenie zawodowe. Nawet jeśli kandydat był na wolontariacie, stażu, praktyce, to pracodawca dostaje informację, że dana osoba chce pracować, nie ucieka od pracy i chętnie podejmuje różne zadania nawet jeśli nie są one zbyt dochodowe. To ważne, bo odczytuje się takiego kandydata jako osobę otwartą, chętną do współpracy i ceniącą pracę. A takich pracowników pracodawca szuka. Takiego człowieka chce mieć u siebie w firmie.bezrobocie

Drugą bardzo ważną rzeczą, jaką wyszukuje potencjalny pracodawca w dokumentach aplikacyjnych jest system wartości, jaki prezentuje kandydat. Wśród postępowych i innowacyjnych pracodawców pojawia się przekonanie, że kandydat, który nie ma systemu moralnego, nie ma autorytetów, nie będzie szanował przełożonych. Jak się okazuje wartości mają kolosalne znaczenie przy wyborze pracownika. To ważne, by budować zespół pracowników o zbliżonych, a najlepiej, takich samych wyznawanych wartościach. Dlatego informacje tego typu są coraz istotniejsze przy wyborze kandydata na stanowisko.

Działa to także w drugą stronę. Potencjalny kandydat na stanowisko w danej firmie, wybiera ją nie bez powodu. Jego wartości muszą być zbieżne z wartościami firmy. A jak dodatkowo wskazują „łowcy głów”, czyli HR-owcy, ważne jest, by życie prywatne pracownika był spójne z tym, jak wygląda życie zawodowe. Jednocześnie wskazują, że u ponad 60 procent pracodawców wartości prezentowane przez kandydatów mają ogromny wpływ na podjęcie decyzji o zatrudnieniu. bezrobocie-rozmowa-kwalifikacyjnaDla pracodawców bardzo ważne jest, by pracownicy prowadzili życie uczciwe. Taką wartość wskazują także pracownicy. Taka wartość jest niezwykle pomocna w znalezieniu pracy i odniesieniu sukcesu w biznesie. O istocie wykształcenia w kontekście zatrudnienia bardziej przekonani są pracownicy niż pracodawcy. Dla tej drugiej grupy ważne jest doświadczenie zawodowe, to czy gdzieś pracowali, a jeśli tak, to dlaczego chcą zmienić pracę.
Ważne jest to, że osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne nie zapytają się o wiele rzeczy związanych z hierarchią wartości czy życiem osobistym wprost. Jest to nie tylko źle widziane, ale i co do niektórych dziedzin życia, zabronione przez prawo. Sprawny i sprytny HR-owiec jednak tak poprowadzi rozmowę, że uda mu się ustalić jakie wartości reprezentuje kandydat i jakim hołduje. To z kolei pozwoli ustalić, czy będzie odpowiednim pracownikiem na danym stanowisku.

Podziel się swoim zdaniem.