Kogo szuka rynek pracy, część 2

managerNa koniec czerwca 2016 roku stopa bezrobocie sięgnęła poziomu 8,8 procent. To wynik, który cieszy wszystkich, a już na pewno polityków. Tymczasem jest on wynikiem podjęcia przez wielu bezrobotnych pracy sezonowej, dorywczej, która zakończy się wraz z przyjściem zimnych miesięcy. Upływa także pracowników, którzy wyjeżdżają za granicę, by podjąć lepszą pracę, lepiej płatną, mieć lepsze warunki życia. Pracodawcy za to desperacko poszukują ludzi do pracy. Jednak to nie są zwykli pracownicy. Oto kolejne branże, stanowiska, które czekają na obsadzenie.
Nie jest tajemnicą, że branża IT rozwija się niesamowicie szybko. Odpowiedzialne są za to oczywiście nowe technologie, ciągle ulepszane systemy, nowe rozwiązania, maszyny, urządzenia i … konieczność zatrudnienia nowych specjalistów, którzy nie przestraszą się tego tematu i będą umieli poruszać się w takim środowisku. komputer-itPracodawcy szukają przede wszystkim specjalistów, do których skierowano aż 88 procent wszystkich ogłoszeń o pracę w tej branży. Tutaj jednak nie znajdzie się wielu ogłoszeń dla kierowników (zaledwie 6 procent wszystkich ogłoszeń). To właśnie branża IT odnotowała największy wzrost o 53 procent liczby ogłoszeń względem poprzedniego roku i okresu w 2015 roku.
Równie cieszącą się dużą liczbą ogłoszeń o pracę branżą jest handel i sprzedaż. To tutaj najwięcej było ogłoszeń dla kierowników. W drugim kwartale 2016 roku było ich aż 4485, co stanowiło 18 procent wszystkich ogłoszeń w tej branży. Szuka się także asystentów, do których skierowano 1780 anonsów. Asystent okazał się stanowiskiem, na które pojawiło się największe zapotrzebowanie w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku. Tutaj także mogą znaleźć zatrudnienie praktykanci i stażyści, do których skierowano aż 511 ogłoszeń.
Bankowość i finanse to zawsze była dość specyficzna branża. Dołączono do niej jeszcze ubezpieczenia i oto na koniec czerwca 2016 roku liczba ogłoszeń o pracę w ramach tejże branży wyniosła 2244 tylko dla kierowników. drzwi-szefaTo tutaj można znaleźć najwięcej ogłoszeń dla stażystów i praktykantów, bo łącznie aż 681 anonsów. Szuka się także asystentów. Liczba ogłoszeń do nich skierowana wyniosła 829.
Kierownicy poszukiwani są także w nieruchomościach i budownictwie. W opisywanym okresie czasu dla kierowników w tych branżach pojawiło się 1249 ofert pracy, czyli 16 procent wszystkich ogłoszeń w tej branży. Pojawiły się także oferty dla stażystów i praktykantów, natomiast w liczbie 394 opublikowanych ogłoszeń skierowanych było na stanowisko asystenta.
Jak pokazują te statystyki kierownicy i asystenci są bardzo dobrze rokującymi stanowiskami. Jeśli ktoś posiada odpowiednie kwalifikacje na kierownika, to może wybierać i przebierać w ofertach. Także stażyści i praktykanci nie powinni mieć problemów ze znalezieniem sobie pracodawcy, który odpowie na ich potrzeby czy zainteresowania.

Podziel się swoim zdaniem.