Kogo szuka pracodawca? część 1

pracownikGłówny Urząd Statystyczny podał dane na koniec czerwca 2016 roku na temat sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 8,8 procent, co daje najniższy wynik od 8 lat. Jednak nie ma co się dziwić, gdyż trwa sezon letni, a wielu Polaków szuka prac dorywczych, często na czarno, wyjeżdża za pracą sezonową za granicę. Letnie miesiące zawsze przynoszą niższą stopę bezrobocia. Niemniej jednak trzeba przyznać, że tak niska stopa bezrobocia może nastawiać pozytywnie. Warto także zaznaczyć, że w urzędach pojawiło się o 20 procent więcej ogłoszeń o pracę niż w roku poprzednim, co oznacza, że poszukiwanych jest więcej pracowników. Co ciekawe największa liczba ogłoszeń o pracę skierowana jest do specjalistów. Mnóstwo ofert znajdą także bezrobotni kierownicy czy managerowie. Coraz więcej ofert pojawia się także dla asystentów, praktykantów oraz stażystów.
Najbardziej poszukiwani w II kwartale tego roku byli pracownicy, którzy przez co najmniej dwa lata pracowali na samodzielnym stanowisku. To ich nazwano mianem specjalistów. Skierowano do nich prawie 69 procent wszystkich nowych ogłoszeń o pracę. Oczywiście wciąż na topie są specjaliści z branży IT oraz telekomunikacyjnej, a także zaawansowanych technologii. ofertaTo do tej grupy bezrobotnych skierowane było aż 90 procent ogłoszeń. Wzrost zainteresowania pracodawców specjalistami do obsługi klienta wzrosło o 26 procent, a specjalistów produkcji o 21 procent.
Zaraz za specjalistami uplasowali się w rankingu najbardziej poszukiwanych pracowników kierownicy. W tym przypadku także odnotowano wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu z rokiem poprzednim. Obecnie szacuje się, że do tej grupy skierowano ponad 16 900 ogłoszeń o pracę, co stanowiło ponad 13 procent wszystkich ogłoszeń. Zainteresowani zatrudnieniem kierowników byli przede wszystkim pracodawcy z branż handlowych, sprzedaży, budownictwa, bankowości, nieruchomości czy finansów i ubezpieczeń. pracownicyW ogłoszeniach można było także znaleźć pracodawców związanych z przemysłem ciężkim. Zainteresowani to głównie największe firmy, których załogi liczą powyżej 250 osób.
Pracodawcy szukają także asystentów, praktykantów i stażystów. Liczba ogłoszeń względem roku poprzedniego wzrosła o 20 procent, choć nie stanowiła więcej niż 5 procent wszystkich anonsów. Asystenci, praktykanci czy stażyści mogli znaleźć zatrudnienie w takich branżach jak handel, budownictwo, sprzedaż, bankowość, finanse czy zaawansowane technologie i telekomunikacja. Największy wzrost liczby ogłoszeń odnotowano w handlu i sprzedaży, telekomunikacji i w branży produkcji dóbr szybko zbywalnych.

Podziel się swoim zdaniem.