Jak przetrwać na bezrobociu?

bezrobocie-smutekOkres pozostawania bez pracy może mieć dwojakie skutki dla człowieka. Jedni cieszą się, że mogą wreszcie odpocząć od biegania, stresu i gonienia za wynikami. Inni popadają w depresję i stagnację, gdyż jako aktywni zatrudnieni ciągle byli w ruchu, a teraz, bez pracy, mają mnóstwo wolnego czasu, z którym nie wiedzą co zrobić. Zarówno wśród pierwszej grupy osób jak i u drugiej z biegiem czasu zacznie narastać napięcie, frustracja, że nic się nie zmienia, że zaczyna brakować środków do życia. Jak poradzić sobie z tą trudną sytuacją?
Najważniejszym elementem jest zachowanie spokoju i rozsądku. Okres bezrobocia przecież nie będzie trwał wiecznie. W końcu trafi się na ofertę pracy, która będzie spełniać oczekiwania kandydata, a on będzie odpowiadał potencjalnemu pracodawcy. Na rynku pracy jest mnóstwo ofert pracy, należy je dostrzec i się o nie ubiegać. Inną sprawą jest kwestia posiadanych kwalifikacji. Warto trzymać „rękę na pulsie” tego, co się dzieje w interesującej nas branży. Można także skorzystać z pieniędzy urzędu pracy, by uaktualnić lub podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu kandydat staje się bardziej atrakcyjny dla pracodawcy, co zwiększa jego szansę na zatrudnienie.bezrobocie-pomoc
Jeśli posiada się pomysł na biznes, należy przekonsultować go ze specjalistami, na przykład korzystając z doradztwa biznesowego. Często urzędy pracy posiadają pracowników lub ekspertów zewnętrznych, którzy świadczą takie doradcze usługi. Warto z nich skorzystać i przedyskutować swój pomysł, jego realność, zyskowność i opłacalność. Specjaliści pomagają także w opracowaniu biznesplanu.
Jeśli nie posiada się planu na przyszłość, nie ma się w sobie zacięcia biznesowego, to pozostaje szukanie pracy etatowej. Tu problemem są tak zwane umowy śmieciowe. Jednak jest to temat na oddzielne rozważania. Osoby, które pozostają bez pracy i nie chcą założyć swojej działalności gospodarczej szukają pracy u kogoś, na etat, na kontrakt managerski i tym podobne. Nie jest to prosta sprawa, gdyż w grę wchodzi tu walka o pracę, konkurs między innymi kandydatami, zaoferowanie swoich kwalifikacji i umiejętności, odpowiednie zareklamowanie ich, by to daną osobę wybrał pracodawca. Dlatego bardzo ważne jest ciągłe pogłębianie swojej wiedzy po przed kursy czy szkolenia. Nauka pomimo braku pracy może zrobić na pracodawcy wrażenie, dlatego warto w siebie zainwestować.
Jednak nie tylko działania zewnętrze są ważne. bezrobocie-pracaIstotnym jest także zatroszczenie się o swoje wnętrze, o zdrowie, o stan ducha. Okres bez pracy jest trudnym czasem dla człowieka, dlatego powinien on w tym właśnie czasie o siebie dbać. Ponieważ bezrobociu towarzyszy bezsilność, stres, poczucie niskiej wartości, należy działać tak, by zniwelować te objawy. Jak wskazuje wiele ekspertów, bardzo dobrym lekarstwem na nerwy jest aktywność fizyczna. Zaleca się zatem, aby biegać, spacerować, ćwiczyć w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Aktywność fizyczna pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poziom cukru, a także uwalnia głowę od złych myśli. Za każdym razem gdy jednak osoba bezrobotna czuje się źle, powinna zasięgnąć rady i opinii specjalisty. Tylko mądre i przemyślane działanie może dać pożądane efekty.

Podziel się swoim zdaniem.