Bezrobocie w Polsce lipiec 2018

bezrobotnyOstatnie dane statystyczne pokazują, że bezrobocie w Polsce maleje i wynosi 5,9% . Jest to bardzo dobry wynik, jednak czy małe bezrobocie przekłada się na godne życie Polek i Polaków? Okazuje się, iż wielu rodaków mimo pracy żyje z miesiąca na miesiąc nie mogąc pozwolić sobie na więcej niż podstawowe produkty. Czy niska stopa bezrobocia równa jest dostatniemu poziomowi życia?

zasilek-dla-bezrobotnychOstatnie statystyki odnoszące się do bezrobocia są niezłe. Od trzydziestu lat nie były tak dobre. Stopa bezrobocia rejestrowego w lipcu 2018 roku wyniosła 5,9% i jest rekordowa licząc od 1989 roku. Jeszcze w 2013 roku bezrobocie w Polsce sięgało niemalże 13%. Należy jednak pamiętać, iż te dane wskazują jedynie na liczbę osób, które są zarejestrowane w urzędach pracy . Duża część osób mimo posiadania statusu bezrobotnego wykonuje prace w szarej strefie. Po co się rejestrują? Chociażby po to by mieć opłacone ubezpieczenie zdrowotne lub by pobierać zasiłki. Realne bezrobocie będzie więc jeszcze niższe od wskazanego wyniku. Eurostat badający bezrobocie metodą ankietową podał dane, iż w czerwcu bezrobocie w Polsce wynosiło 3,7%. Nie są to wyniki rekordowe historycznie porównując do innych krajów Unii Europejskiej, jednak dalej bardzo niskie. Czy te dane pokazują, że w Polsce żyje się dobrze ? Niestety nie do końca. Pisząc o bezrobociu należy pamiętać, iż niemal 13,5 mln osób jest biernych zawodowo – są to głównie emeryci, renciści oraz osoby pobierające naukę w szkołach. Do tego dochodzą matki zajmujące się dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi, które pracować nie mogą przez bariery prawne. Te dane pokazują, że Polska jest w czołówce państw posiadających osoby bierne zawodowo.

szukam-pracyZatem czy osoby pracujące i mające stałą pracę nie narzekają? Dane statystyczne wskazują, że średnia pensja wynosi niemalże 3500 zł na rękę miesięcznie. Tylko, że tą średnią zawyżają etatowcy zarabiający najlepiej. Średnią pensję lub wyższą zarabia około 30% społeczeństwa. A co z resztą? Mediana wskazuje, iż średnia pensja tych osób wynosi 2600 zł na rękę miesięcznie. Najmniejsza pensję, a więc pensję minimalną otrzymuje aż 13% społeczeństwa pracującego. Dzisiaj jest to kwota 1500 zł netto. Dodatkowo badania GUS pokazują, iż niemalże 1,5 mln osób w Polsce zatrudnionych jest na umowach zlecenie, a wiec popularnych śmieciówkach. Wiele osób z przymusu, czego wymaga silniejsza strona, a więc pracodawca. Dodatkowo dochodzi problem samych bezrobotnych. Nie każdy dostaje zasiłek. A prawdę mówiąc jest to tylko 15% osób zarejestrowanych jako osoby bezrobotne? Czemu tak mało? Regulacje prawne są wadliwe, a szczerze powiedziawszy Polska nie jest bogatym krajem. Ci co są „szczęśliwcami” i tak dostają kilkaset złotych miesięcznie. Sytuacje ratuje program 500 plus, który niestety również nie jest bez wad, ponieważ w żaden sposób nie motywuje osób niepracujących do poszukania sobie lepiej płatnego zajęcia niż tylko siedzenie w domu i liczenie na social. Niestety taką mamy rzeczywistość. Regulacje prawne to jedno, ale siła gospodarcza to drugie. Bez polepszenia obu wiele się w naszym kraju nie zmieni.

Podziel się swoim zdaniem.