Jak podają eksperci obserwujący i badający polski rynek pracy oraz rynki zagraniczne, rośnie liczba pracowników tymczasowych, która w pierwszym kwartale 2015 roku wyniosła ponad trzysta sześćdziesiąt tysięcy osób. Najchętniej na tego typu umowy zatrudniani się pracownicy produkcyjni, a także wysokiej klasy specjaliści. Zatem czy praca tymczasowa może być lekarstwem na wciąż wysokie bezrobocie w Polsce?
Eksperci przekonują,że praca tymczasowa może być świetnym rozwiązaniem dla osób młodych, które nie mają doświadczenia zawodowego lub mają je bardzo niewielkie. To sposób na zdobycie upragnionej praktyki zawodowej, która wzbogaci nie tylko CV młodego człowieka. Wskazuje się także, że jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które długo pozostawały poza rynkiem pracy, na przykład kobiety powracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym.
Zgodnie z danymi statystycznymi, polski rynek pracy tymczasowej w 2015 roku zwiększył swe obroty o ponad 20 procent, co stanowi najwyższy procent w Europie. Imponująca i stale rosnąca liczba pracowników tymczasowych w niektórych przedsiębiorstwach wynosi prawie 20 procent ogółu zatrudnienia. Prawie połowa pracowników zatrudnionych na umowy tymczasowe to osoby poniżej 26 roku życia. Coraz popularniejsze jest także zatrudnianie wysokiej klasy specjalistów właśnie na umowy tymczasowe. Takie rozwiązanie przynosi firmie dużo korzyści – nie tylko zapewnia wykwalifikowanych pracowników,którzy posiadają wiedzę i doświadczenie, ale nie naraża firmy na wielkie koszty, które zazwyczaj generuje wynagrodzenie takich ekspertów. Zatrudniani są oni zazwyczaj do wykonania danego zadania, a potem współpraca ustaje.
Zatrudnienie pracownika na umowy tymczasowe jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie mają możliwości zatrudnienia pracowników na etat. Najczęściej jest to sytuacja nagłego, długotrwałego zastępstwa, gdy na przykład pracownik idzie na urlop macierzyński lub wychowawczy. Popularne jest także zatrudnianie pracownika na czas określony, by zbadać jego poziom zaangażowania i deklarowanego doświadczenia w wykonywaniu podobnych zadań. W przypadku sprawdzenia się pracownika na danym stanowisku, pracodawca często decyduje się na zatrudnienie takiej osoby.
Pracownicy tymczasowi najczęściej zatrudniani są przez agencję pracy tymczasowej, co oznacza, że rzeczywistym pracodawcą nie jest firma, w której pracują, lecz agencja. To ona jest odpowiedzialna za wypłatę wynagrodzenia pracownikowi oraz opłacenie wszelkich niezbędnych składek. Inaczej też naliczany jest urlop czy okres wypowiedzenia niż w przypadku zatrudnienia na etat. Taka umowa nie może także trwać dłużej niż 18 miesięcy.