Poznaj atom

Zewnętrzny system chłodzenia elektrowni Olkiluoto 3 napełniony wodą

Poniedziałek 13 sierpnia 2012

W budowanym trzecim bloku fińskiej elektrowni jądrowej Olkiluoto napełniono morską wodą zewnętrzny obieg chłodzący. Operacja przebiegła zgodnie z planem - poinformowali operator siłowni - firma TVO i budujący blok koncern Areva.

Wodą napełniono m.in. wydrążone w skale tunele, którymi woda do chłodzenia pobierana jest z zatoki Botnickiej, a następnie do niej odprowadzana. W czasie normalnego działania bloku, przez tunele przepływają 53 metry sześcienne wody na sekundę. Tunel wlotowy ma przekrój 60 m kw. Morska woda chłodzi parę, która wcześniej przeszła przez turbinę, napędzającą generator.
Napełnienie systemu tuneli 30 tys. m sześc. wody, tak aby jej poziom zrównał się z poziomem morza, zajęło siedem godzin. Zalanie wodą wlotowego i wylotowego tunelu systemu chłodzenia przebiegło zgodnie z planem - podkreślił Jarno Lalli z TVO.


Jak poinformowała Areva, wypełnienie pompowni stanowi istotny wstępny warunek przed nadchodzącymi badaniami odbiorczymi, które zostaną wykonane w systemach wody użytkowej oraz wody chłodzącej. „Ten niezwykle istotny kamień milowy projektu udało się osiągnąć dzięki wysiłkowi i sprawnej współpracy licznych zaangażowanych zespołów z AREVY, Siemensa i TVO” - podkreślił dyrektor projektu Olkiluoto 3 w Arevie Jean-Pierre Mouroux.

Budowany przez konsorcjum firm Areva-Siemens trzeci blok elektrowni w Olkiluoto zawiera ciśnieniowy reaktor EPR - najnowszą francuską konstrukcję generacji III+.

Kontrakt na budowę z 2003 r. opiewał na 3 mld euro, jednak koszty okazały się znacznie wyższe - szacunki mówią o ponad 5 mld euro. Budowa ma kilka lat opóźnienia, według ostatniego harmonogramu reaktor miał ruszyć w połowie 2014 r., jednak TVO oceniło ostatnio, że blok nie będzie gotowy do normalnej eksploatacji w 2014 r. Areva uważa z kolei, że za ostatnie opóźnienie odpowiedzialni są Finowie. W budowanym bloku gotowe są już wszystkie mechaniczne komponenty najważniejszych instalacji i większość rurociągów.

Do arbitrażu trafiły skargi obu stron kontraktu na Olkiluoto 3 - konsorcjum i TVO obwiniają się wzajemnie o spowodowanie opóźnień i domagają się z tego tytułu dużych kwot. Na początku lipca trybunał arbitrażowy nakazał TVO zapłacić konsorcjum 125 mln euro, z czym fińska firma wstrzymywała się z powodu opóźnień w projekcie. Reszta pozwów, które opiewają na kwoty przekraczające 1 mld euro, jest nadal rozpatrywana przez arbitraż.

Drugi po Olkiluoto EPR w Europie powstaje we Flamanville we Francji. Tam również zanotowano opóźnienia i przekroczenie kosztów. Dwa reaktory EPR powstają też w Chinach, w Taishan. Tam prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, pierwszy reaktor ma ruszyć jeszcze w 2013, drugi 2014 r. Według chińskich źródeł, koszty budowy będą znacznie niższe niż w Europie. Areva zaproponuje też EPR Polsce.

Źródło: PAP

FOT: AREVA

Facebook