Poznaj atom

Ważny krok do wznowienia pracy reaktora w elektrowni Sendai w Japonii

Wtorek 07 lipca 2015

Dzisiaj zostanie załadowane paliwo do pierwszego reaktora w japońskiej elektrowni jądrowej Sendai. Restart reaktora ma nastąpić jeszcze w tym roku. Jest to ważny krok ku przywróceniu normalnej działalności japońskiej energetyki jądrowej po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku.

Restart reaktora w elektrowni Sendai został uznany za priorytetowy ze względu na wsparcie społeczności lokalnej. Po zakończeniu przez dozór jądrowy ostatniej kontroli obiektu, technicy Kyushu Electric Power Company rozpoczną załadunek reaktora w paliwo jądrowe. Operacja ta ma potrwać 4 dni. Blok Sendai 1 będzie pierwszym ponownie uruchomionym reaktorem jądrowym w Japonii po dłuższej przerwie wywołanej skutkami tsunami oraz awarią elektrowni Fukushima-Daiichi. Testy zakończone 3 lipca wykazały, że nowy sprzęt, który został zainstalowany jest bezpieczny, w pełni funkcjonalny i spełnia wszelkie kryteria określone przez niezależny dozór jądrowy.

Elektrownia Sendai leży w Prefekturze Kagoshima, w południowej części wyspy Kiusiu. Jej właścicielem i operatorem jest firma Kyushu Electric Power Company. Posiada dwa bloki energetyczne z reaktorami typu PWR. Oczekuje się, że pierwszy z nich zostanie uruchomiony jeszcze we wrześniu, a drugi w listopadzie. Na terenie całej Japonii trwają przygotowania do ponownego uruchomienia kolejnych piętnastu bloków energetycznych.
Facebook