Poznaj atom

Toshiba z GDF Suez zbudują największą elektrownię atomową w Europie

Czwartek 03 lipca 2014

Toshiba Corporation i GDF Suez sfinalizowały porozumienie, które przyspieszy realizację kolejnych etapów projektu energetyki jądrowej nowej generacji w Moorside u wybrzeży zachodniej Kumbrii, który stanowi największy, samodzielny projekt budowy elektrowni atomowej w Europie.

Elektrownia w Moorside ma powstać do 2024 r. W pełni funkcjonalności, będzie ona osiągać łączną moc 3,4GW, co wystarczy na dostarczenie prądu do 6 mln. domostw (będzie zaspokajać około 7 proc. przyszłych potrzeb energetycznych Wielkiej Brytanii). Projekt ten jest zgodny z celami redukcji emisji CO2 Wielkiej Brytanii, jak również strategią bezpieczeństwa energetycznego, w myśl której elektrownie starszych generacji są likwidowane, a w ich miejsce powstają niskoemisyjne siłownie, będące w stanie sprostać krajowym oraz międzynarodowym zobowiązaniom. Reaktor wodny ciśnieniowy AP1000 jest licencjonowany przez Komisję Nadzoru Jądrowego Stanów żjednoczonych (NRC). Obecnie na świecie powstaje osiem reaktorów AP1000.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej, która według prognoz ma zapaść do końca 2018 r. NuGen będzie podejmować szeroko zakrojone prace przygotowawcze, takie jak działania regulacyjne, handlowe, a także zajmie się pozyskiwaniem niezbędnych pozwoleń. W 2014 r. zespół zarządzający skupi się przede wszystkim na prowadzeniu badań w terenie, w tym na wstępnych badaniach lokalizacyjnych. Podjęte zostaną także działania dot. zaangażowania akcjonariuszy oraz przygotowania do konsultacji z zainteresowanymi stronami.

Westinghouse zamierza również wykorzystać swoją fabrykę paliwa Springfields, położoną nieopodal miasta Preston. Ten posiadający brytyjską licencję zakład dostarcza paliwo do wszystkich reaktorów AP1000 w Wielkiej Brytanii, zapewniając tym samym lokalne dostawy paliwa. Obecnie fabryka produkuje paliwo dla wszystkich działających w Wielkiej Brytanii reaktorów chłodzonych gazem oraz eksportuje paliwo dla reaktorów wodnych ciśnieniowych.

Źródło: wnp.pl
Facebook