Poznaj atom

Rusza budowa Laboratorium Struktur Akceleracyjnych

Czwartek 11 lipca 2013

W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) rozpoczyna się budowa nowego Laboratorium Struktur Akceleracyjnych. Za ponad 7 mln zł powstanie nowoczesny budynek wraz z biurem konstrukcyjnym oraz pracownia akceleratorowa.

Powstające na terenie NCBJ, w Świerku pod Warszawą, Laboratorium Struktur Akceleracyjnych to nowoczesny budynek o powierzchni 1400 metrów kwadratowych, w którym znajdować się będą: pracownie mikrofalowe, obróbki próżniowej, lutowania, kontroli szczelności itp. Druga część budynku to pracownie akceleratorowe pozwalające na prace badawcze nad wykorzystaniem wysokoenergetycznego promieniowania do zastosowań medycznych i przemysłowych. W Laboratorium tym będzie możliwe opracowywanie zmian w obecnie stosowanych technikach medycznych tak, aby na rynek mogły trafić urządzenia podnoszące bezpieczeństwo pacjentów i możliwość ich leczenia.


Nowoczesne laboratoria pozwolą w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska, skutecznie wdrażać nowe rozwiązania z dziedziny fizyki cząstek naładowanych oraz poprawią warunki prowadzenia ważnych dla gospodarki badań naukowych, ułatwiając jednocześnie zespołom z NCBJ uczestnictwo w międzynarodowych projektach badawczych.

Prace o wartości ponad 7 mln zł mają zostać zakończone w 3 kwartale 2014 roku. Koszty ich wykonania finansowane są z funduszy unijnych w ramach projektu 4Laby (Wzmocnienie potencjału innowacyjnego ośrodka w Świerku w zakresie rozwoju technologii wykorzystujących promieniowanie jonizujące”.), który jest obecnie realizowany przez NCBJ w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013.

Żródło: NCBJ

Facebook