Poznaj atom

Program energetyki jądrowej może być zrealizowany w terminie

Czwartek 09 kwietnia 2015

"Z punktu widzenia zadań, które stoją przed administracją publiczną, program jest realizowany terminowo i bez opóźnień" - powiedział wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz oceniając stan prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej.

Realizacji przyjętego przez rząd w styczniu 2014 r. Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) było poświęcone środowe posiedzenie nadzwyczajnej komisji ds. energetyki i surowców energetycznych. Program zakłada rozpoczęcie budowy pierwszego bloku pierwszej elektrowni w 2019 r. i jego uruchomienie do końca 2024 r.

Wiceszef MG podkreślił w swoim wystąpieniu, że program "wszedł w fazę realizacyjną", co oznacza, że jego wdrażanie obciąża nie tylko "sektor administracji publicznej", ale "przechodzi na barki sektora energetycznego i podmiotów z nim związanych".

"Program jest realizowany terminowo, co nie znaczy, że nie mamy do czynienia z określonymi problemami o charakterze wykonawczym, które powodują, że nie wszystko przebiega dzisiaj zgodnie z wyznaczonym harmonogramem" - tłumaczył Pietrewicz. Według niego - biorąc pod uwagę datę uruchomienia pierwszego bloku - "są to rzeczy możliwe do narobienia".

Tomasz Nowacki, wiceszef departamentu energii jądrowej w ministerstwie gospodarki podkreślił, że głównym wyzwaniem dla rządowego programu, jak dla "każdego programu jądrowego będzie akceptacja społeczna". "Kwestie legislacyjne oraz kwestie finansowania inwestycji są niewątpliwie bardzo złożone, ale możliwe do pokonania, natomiast bez akceptacji społecznej taki program nie ma szans na realizację" - mówił Nowacki.

Podkreślił równocześnie, że "na szczęście" obecnie ma miejsce "stały wzrost poparcia" dla programu. Jak dodał w badaniach od 2007 roku akceptacja stopniowo rosła, z "lekkim wahnięciem" po katastrofie elektrowni jądrowej w Fukushimie. "Mamy tez bardzo wysokie poparcie w potencjalnych lokalizacjach obiektów energetyki jądrowej, co jest ewenementem" - zauważył Nowacki.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej po uruchomieniu pierwszego bloku pierwszej elektrowni do końca 2024 r. na drugą połowę przyszłej dekady przewidziano kontynuację budowy kolejnych bloków oraz rozpoczęcie budowy drugiej elektrowni, tak by była ukończona w 2035.

Program określa m.in. harmonogram wybudowania dwóch elektrowni jądrowych oraz przygotowania pod te inwestycje infrastruktury regulacyjnej i organizacyjnej.

Facebook