Poznaj atom

Porozumienie Rosja - Argentyna o współpracy w dziedzinie energii jądrowej

Wtorek 15 lipca 2014

Prezydenci Rosji i Argentyny Władimir Putin i Cristina Fernandez de Kirchner podpisali 12 lipca br. w Buenos Aires porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.

Na wspólnej konferencji prasowej Putin i Fernandez de Kirchner poinformowali, że porozumienie przewiduje, iż rosyjski koncern energetyczny Rosatom będzie uczestniczył w budowie argentyńskiej elektrowni jądrowej Atucha III.

"Argentyna jest liderem w Ameryce Łacińskiej w dziedzinie energetyki jądrowej. To ważne porozumienie potwierdza nasze więzi przyjaźni i współpracę strategiczną" - powiedziała prezydent Argentyny.

Według towarzyszącego Putinowi ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka, Rosatom zaoferował ponadto stronie argentyńskiej pomoc w budowie dwóch dalszych elektrowni jądrowych na "komfortowych warunkach finansowych".

Argentyna, która boryka się z kryzysem energetycznym, rozbudowuje w szybkim tempie swoją energetykę jądrową chcąc zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i to pomimo faktu, iż posiada jedne z największych na świecie złóż gazu i ropy w skałach łupkowych. Złoża te nie są praktycznie eksploatowane bowiem - jak zauważa Associated Press - zagraniczne koncerny obawiają się interwencjonistycznej polityki rządu Argentyny w dziedzinie energetyki.

Źródło: cire.pl
Facebook