Poznaj atom

Popularyzatorzy Nauki 2012

Czwartek 06 grudnia 2012

Znamy już laureatów konkursu „Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis internetowy Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uroczystość w trakcie której ogłoszono wyniki, odbyła się 5.12.2012 r. w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.

W gronie nagrodzonych w kategorii "Naukowiec/Instytucja naukowa" znalazły się: Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, prof. Ewa Kulczykowska z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, dr hab. inż. Marek Kulczykowski z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN  w Gdańsku oraz dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie dr hab. Lech Mankiewicz. W kategorii "Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa" nagrodę przyznano: red. Krzysztofowi Michalskiemu z Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz redakcji tygodnika "Polityka”. Wyróżnienia w kategorii "Prezentacja popularnonaukowa" otrzymali: dr Tomasz Pluciński z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, dr Katarzyna Górak-Sosnowska  z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej  w Warszawie oraz dr Barbara Łydżba-Kopczyńska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrodę specjalną za całokształt działalności popularyzatorskiej odebrał prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Celem konkursu "Popularyzator Nauki", który po raz pierwszy odbył się w 2005 roku, jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki wśród młodzieży i dorosłych. Do tegorocznej edycji zgłoszono prawie siedemdziesiąt kandydatur z całej Polski. Oceniało je jury pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera. W uroczystości udział wzięła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego profesor Barbara Kudrycka.

Facebook