Poznaj atom

O energetyce na TECHNICONie

Wtorek 30 października 2012

Sześć stanowisk interaktywnych oraz naukowcy gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące energetyki jądrowej czekało na zwiedzających na stoisku „Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią” podczas targów TECHNICON – INNOWACJE 2012. Dla zainteresowanych tematem, organizatorzy Pomorskich Dni Energii przygotowali również kawiarenki energetyczne, w których każdy mógł porozmawiać z ekspertami o przyszłości energetycznej Polski. 

Na przykładzie interaktywnej makiety naukowcy tłumaczyli zwiedzającym, jak działa elektrownia jądrowa. Pod ich bacznym okiem każdy mógł się również przekonać, jak działa kinetyka, samodzielnie napędzając rowerowym dynamo samochodziki wyścigowe. Wyprodukowany w ten sposób prąd miał jeszcze jedno zastosowanie – dzięki niemu działało radio i wiatrak, chłodzący ścigających się.

Zainteresowani energetyką, rolą poszczególnych źródeł wytwarzania w krajowym bilansie energetycznym oraz projektem budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce mogli w kawiarnianej atmosferze porozmawiać z prof. Waldemarem Kamratem i prof. Andrzejem Reński z Politechniki Gdańskiej oraz innymi ekspertami, którzy przez cały dzień odpowiadali na pytania Pomorzan. – Cieszy mnie, że tyle osób, szczególnie młodych, chce rozmawiać na temat energetyki. To młodzi będą tworzyli przyszłość naszego kraju, a rolą  ekspertów jest propagowanie wiedzy i rozwiewanie mitów. – podkreślał prof. Kamrat. Kawiarenki zostały zorganizowane w ramach Forum Dialogu i Współpracy Województwa Pomorskiego "Energia i Samorządność" Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

- Chcemy rozmawiać z Polakami o energetyce w ogóle i potrzebach energetycznych naszego kraju. To bardzo ważne, społeczne tematy, w których warto się orientować i mieć wyrobiony pogląd. Mamy nadzieję, że nasze działania dostarczą wiedzy i argumentów, które pozwolą sobie taką opinię wyrobić. - powiedział Piotr Żbikowski, przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, organizatora kampanii „Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią”. Stoisko „Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią” było kolejnym przedsięwzięciem, podczas którego młodzi ludzie i ci trochę starsi mogą zapoznać się z tajnikami nauk ścisłych i dowiedzieć się więcej nt. energetyki jądrowej. Targi TECHNICON – INNOWACJE 2012 oraz Pomorskie Dni Energii odbywały się 25 i 26 października w centrum AmberExpo w Gdańsku.

Facebook