Poznaj atom

Niezwykłe połączenie techniki i sztuki - zobacz mural dla atomowego superkomputera

Środa 23 lipca 2014

Niemal 300 godzin nieprzerwanej pracy trzyosobowej ekipy artystów, 246 litrów farby w 18 kolorach zużytej do pokrycia trzech elewacji o łącznej powierzchni około 568 m2. Efekt – wyjątkowe malowidło symbolicznie łączące schemat reaktora badawczego „Maria” z infrastrukturą sieciowo-komputerową – można już podziwiać na budynku głównej serwerowni Centrum Informatycznego Świerk.

Autorem projektu i wykonawcą muralu jest krakowski plastyk Olaf Cirut. Jego praca okazała się najlepszą spośród 28 propozycji nadesłanych w ramach ogłoszonego w październiku 2013 r. konkursu plastycznego „Superkomputer
z muralem”.

– Chcieliśmy znaleźć nietypowy środek wyrazu oddający unikalny charakter projektu Centrum Informatyczne Świerk i dlatego zdecydowaliśmy się na rozwiązanie niezmiernie rzadko wykorzystywane przez naukowców, czyli mural – wyjaśnia kierownik projektu CIŚ prof. dr hab. Wojciech Wiślicki. – Barwy, które kojarzą się z życiem i energią, sąsiadują tu z chłodem logiki i techniki. W Narodowym Centrum Badań Jądrowych pojawia się nowa kultura wizualna i nowe emocje – dodaje.

Część elementów malowidła została pokryta fosforyzującym pigmentem, dzięki czemu w nocy, na czarnej bryle Centrum, wyraźnie widoczny jest świecący reaktor oraz rozchodząca się od niego promieniście sieć połączeń. Artyści nawiązali w ten sposób do efektownego zjawiska, jakim jest promieniowanie Czerenkowa, gdy na skutek powstawania elektromagnetycznej fali uderzeniowej emitowane jest światło o niebieskawo-zielonej barwie lub promieniowanie ultrafioletowe. W przyrodzie zjawisko to można obserwować chociażby w błyskach promieni kosmicznych przechodzących przez atmosferę, w technice zaś w reaktorach jądrowych – na przykład jedynym polskim reaktorze, znajdującej się w Świerku badawczej instalacji „Maria”.

– Praca w Świerku była dla nas pod wieloma względami wyjątkowa – podkreśla autor malowidła. – Niezmiernie rzadko zdarza się, że twórcy dostają tego typu zaproszenia od naukowców, równie niespotykane było to, że dzięki możliwości wykorzystania aż trzech elewacji otrzymaliśmy szansę nie tylko stworzenia obrazu, ale wręcz przedefiniowania całej bryły budynku, która teraz sama zamieniła się w ogromną maszynę obliczeniową – wyjaśnia Olaf Cirut.

Budynek głównej serwerowni mieszczącej powstający w ramach projektu CIŚ superkomputer jest zlokalizowany przy najważniejszej drodze przebiegającej przez teren ośrodka naukowego w Świerku. Codziennie oglądać go będzie nie tylko blisko tysiąc pracowników NCBJ, ale także odwiedzające instytut delegacje oraz liczne grupy młodzieży.

Zobacz zdjęcia z wykonywania muralu [GALERIA]

Zobacz film poświęcony muralowi [WIDEO]

Powstający w Świerku superkomputer jest tworzony z myślą o wsparciu polskiej energetyki i nauki. Wartość całego projektu CIŚ to prawie 98 mln zł. Środki na jego realizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 83 mln zł. – oraz z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 14,5 mln zł.

***

Olaf Cirut (ur. 1974) – malarz, projektant, ilustrator, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2001-2010 współzałożyciel i dyrektor artystyczny „Czasopisma o kulturze wizualnej -grafia".
Od roku 2002 związany ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Współpracownik Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Autor i projektant wystaw: Sala "Od-nowa" w ramach ekspozycji stałej ME w Krakowie, "Rzecz małopolska - park doświadczeń kulturowych" (Kraków, Tarnów, Bruksela, Warszawa), "Polski etnodizajn w Paryżu" (Paryż), "Nieposkromiona potrzeba frajdy" w ramach Międzynarodowego Biennale Designu w Saint Etienne. Twórca licznych fresków i murali mający w swoim dorobku ponad 30 malowideł wielkoformatowych. Mieszka i pracuje w Krakowie.


Facebook