Poznaj atom

Nabiera tempa budowa kolejnej elektrowni jądrowej w Finlandii

Środa 01 lipca 2015

Fińska spółka Fennovoima w dniu 30 czerwca 2015r. złożyła wniosek w Ministerstwie Zatrudnienia i Gospodarki o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej Hanhikivi 1 w gminie Pyhäjoki. Rozpatrzenie tego wniosku zajmie co najmniej 2 lata.

Kluczowa jest sprawa własności, gdyż zgodnie z obowiązującymi wymogami przynajmniej 60% udziałów musi należeć do fińskich firm. Minister Olli Rehn podkreślił konieczność dokładnego sprawdzenia firmy pod kątem struktury własnościowej i innych istotnych danych. Fennovoima ogłosiła, że zyskała niedawno nowych udziałowców, z czego największym z nich jest chorwacka firma Migrit Solarna Energija, która objęła 9% udziałów. Firma przedstawiła także oświadczenie wykazujące, że przynajmniej 60% udziałów znajduje się w posiadaniu stron mających siedzibę na terytorium UE lub będących członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Elektrownia jądrowa, która ma być wybudowana w Pyhäjoki wyposażona zostanie w reaktor wodny ciśnieniowy AES-2006, najnowocześniejszy model rosyjskich reaktorów WWER, o mocy 1200 MWe.

Zgodnie z harmonogramem energia z pierwszego bloku elektrowni Hanhikivi ma popłynąć w 2024 r.

Fennovoima jest firmą działającą w fińskim modelu "Mankala". co oznacza, że będzie sprzedawać całą wyprodukowaną energię elektryczną swoim właścicielom po kosztach. Kiedy elektrownia zacznie działać w 2024 roku, cena za energię elektryczną dla akcjonariuszy będzie mniejsza niż 50 EUR/MWh. Cena zawiera wszystkie koszty: produkcji, amortyzacji, finansowania oraz gospodarki odpadami.

Żródło ilustracji: Fennovoima
Facebook