Poznaj atom

Mieszkańcy Pomorza chcą wiedzieć więcej o atomie - trzecia i czwarta część wywiadu z dr Patrickiem Moore’em

Piątek 27 lipca 2012

Dr Patrick Moore, współzałożyciel Greenpeace, pozostaje pod wrażeniem zainteresowania, jakim temat energii jądrowej cieszy się wśród mieszkańców Pomorza. – Ludzie, z którymi się spotykałem, wyglądali na bardzo praktycznych w podejściu do energetyki jądrowej. Sądzę, że większość rozumie, że energia jądrowa jest pozytywną rzeczą. W miejscach potencjalnych lokalizacji elektrowni byli bardzo zdecydowani przeciwnicy, ale byli w zdecydowanej mniejszości - mówi Moore.

Moore podkreśla, że przedstawiciele społeczności lokalnych muszą mieć zagwarantowaną możliwość poszerzania wiedzy na temat energii jądrowej. Sam też obala mity z nią związane. – Nazywanie zużytego paliwa jądrowego odpadami jest błędem. Pozostaje w nim ciągle 99 proc. energii, która może być ponownie użyta. – mówi. Dodaje, że tym samym nie można mówić o problemie z odpadami jądrowymi, ponieważ takowe nie istnieją.

Nawiązuje też do zagadnień związanych z bezpieczeństwem funkcjonowania siłowni jądrowych. - Jeśli chcesz mieć bezpieczną pracę, pracuj w elektrowni jądrowej – rekomenduje mieszkańcom Pomorza współzałożyciel Greenpeace. Badania Uniwersytetu Columbia wskazują, że wypadki przy pracy najrzadziej zdarzają się właśnie w siłowniach jądrowych.

Zapraszamy do dyskusji na Forum oraz obejrzenia kolejnych części wywiadu (część trzecia poniżej), w których dr Patrick Moore opowiada o spotkaniach z mieszkańcami woj. pomorskiego oraz rozwiewa podstawowe mity na temat energetyki jądrowej.

Część czwarta wywiadu - http://www.youtube.com/watch?v=QDiBixELO5o&feature=plcp

Facebook