Poznaj atom

Konferencja pt. Przygotowanie polskiego przemysłu do budowy elektrowni jądrowych

Piątek 25 września 2015

W dniach 22-24 września 2015 r., z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki, zorganizowana została konferencja pt. Przygotowanie polskiego przemysłu do budowy elektrowni jądrowych.

W trakcie wydarzenia omawiano 3 zasadnicze aspekty współpracy z przemysłem jądrowym:
- wymagania techniczne w zakresie kodów, norm i przepisów dotyczących projektowania, wytwarzania, montażu i inspekcji urządzeń ciśnieniowych, konstrukcji stalowych oraz innych zagadnień spawalniczych (ASME sekcja III, RCC-M i RCC-W, CSA),
- wymagania w zakresie systemów zarządzania jakością (NSQ-100, NQA-1),
- doświadczenia innych państw posiadających lub rozwijających energetykę jądrową w zakresie organizacji tej branży.

W wydarzeniu wzięło udział około 100 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw z branży metalowej i spawalniczej zainteresowanych rozwijaniem współpracy ze światową energetyką jądrową.

W wydarzeniu uczestniczyli również, w charakterze prelegentów, przedstawiciele najważniejszych organizacji międzynarodowych opracowujących poszczególne standardy i przepisy techniczne wymagane w energetyce jądrowej:
- MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej),
- ASME N Stamp (American Society of Mechanical Engineers),
- AFCEN (Association Française pour les règles de Conception, de construction et de surveillance en exploitation des matériels des Chaudières Electro Nucléaires),
- CSA (Canadian Standards Association),
- Izb gospodarczych krajów rozwijających energetykę jądrową : Nuclear Industry Association z Wielkiej Brytanii, Foro Nuclear z Hiszpanii, Organization of Candu Industry z Kanady,
- Urzędu Dozoru Jądrowego Finlandii - STUK oraz inwestora w czeskich i słowackich elektrowniach jądrowych CEZ.

Podczas konferencji zaprezentowano także doświadczenia polskich przedsiębiorstw zdobyte przy realizacji projektów na rzecz zagranicznych elektrowni jądrowych.

Polskie przedsiębiorstwa posiadają już kompetencje i doświadczenia w kooperacji z zagranicznym przemysłem jądrowym, zdobyte bezpośrednio na zagranicznych budowach lub przy realizacji dostaw z polskich zakładów produkcyjnych.

Branża spawalnicza jest jedną z tzw. „przyszłościowych branż high-tech”, w której polskie firmy realizują już i mają potencjał realizacji następnych, bardziej złożonych technicznie i technologicznie projektów w obszarze energetyki jądrowej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy merytorycznej i organizacyjnej Instytutu Spawalnictwa z Gliwic oraz Urzędu Dozoru Technicznego. Prezentowana tematyka wpisuje się w aktualne oraz przyszłe potrzeby polskiego przemysłu w zakresie kooperacji ze światową energetyką jądrową.
Facebook