Poznaj atom

Kalendarium: Miesiąc z energetyką jądrową - maj

Piątek 01 czerwca 2012

Energetyka jądrowa jest istotna nie tylko z gospodarczego punktu widzenia, ale też coraz bardziej obecna w naszym codziennym życiu. W mijającym miesiącu w całej Polsce odbył się szereg konferencji i seminariów poświęconych wspomnianej dziedzinie, skierowanych zarówno do specjalistów, adeptów kierunków technicznych, jak i małych odkrywców „prądu w gniazdku”. Podczas spotkań można było wysłuchać autorytetów z dziedziny energetyki jądrowej, a nawet porozmawiać z wirtualną Marią Skłodowską-Curie. Wszystkie te wydarzenia, były wstępem do ruszających już od czerwca licznych pikników oraz wystaw, w których stałym punktem będzie stoisko kampanii informacyjnej „Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią”.

W maju każdy zainteresowany energetyką jądrową mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Dzieci miały okazję zetknąć się z nią po raz pierwszy poprzez udział w pokazach w muzeum Marii Skłodowskiej-Curie podczas Nocy Muzeów, czy też uczestnicząc, w największym w Europie, Pikniku Naukowym. Starsze pokolenie miało do wyboru konferencje i seminaria, podczas których wypowiadali się uznani eksperci, od lat związani z tą dziedziną nauki. Dla studentów i tegorocznych maturzystów okazją do uzyskania szczegółowych informacji na temat pracy oraz możliwości rozwoju kariery zawodowej w energetyce jądrowej była Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej oraz Nuclear Career Seminar.
Poniżej lista imprez, które odbyły się w maju:

  • 7 – 10 maja - blisko 200 uczestników wzięło udział w V edycji Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej. Wśród nich, znaleźli się polscy oraz zagraniczni eksperci, przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej oraz potencjalnych wykonawców pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Podczas dyskusji poruszano kwestię wdrażania w życie polskiego programu energetyki jądrowej, analizowano incydent w Fukushimie, a w laboratoriach badawczych Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku przeprowadzano doświadczenia. Szkoła stała się również okazją do spotkania i rzetelnej dyskusji, zarówno zwolenników, jak i przeciwników energetyki jądrowej. Inicjatorami tego wydarzenia było NCBJ oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
  • 12 maja - dużym zainteresowaniem cieszył się Piknik Naukowy organizowany przez Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji pikniku była Energia. Biorące udział w wydarzeniu instytucje naukowe zaprezentowały ciekawy program poświęcony energii jądrowej, skierowany zarówno do dzieci jak i dorosłych; jedną z atrakcji było pokazanie naturalnego promieniowania emitowanego przez organizm ludzki.
  • 23 – 24 maja - na Politechnice Warszawskiej odbył się II Międzynarodowy Kongres Energii Jądrowej, którego ideą było promowanie wiedzy na temat energetyki jądrowej oraz integracja świata nauki, przemysłu oraz administracji. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, dr Sunil K. Khanna, Rektor Uniwersytetu Stanowego w Oregonie, liczni przedstawiciele ośrodków naukowych z całej Polski, a także wiodących na rynku światowym firm energetycznych.
  • 24 maja - odbyła się konferencja pt. "Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Gaz łupkowy i energia jądrowa, – czyli nowe szanse”, w której udział wzięli m.in. Janusz Steinhoff, były wicepremier, minister gospodarki, poseł na Sejm, Adam Szejnfeld, a także prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska. Janusz Steinhoff ocenił strategię energetyczną Polski na 7. (w 10 stopniowej skali), prof. Andrzej Kraszewski stwierdził natomiast, że „musimy wierzyć w naszą własną energetykę, a alternatywa bez atomu, to brak energetyki”. Podsumowaniem konferencji było stwierdzenie, że podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest dywersyfikacja źródeł energii elektrycznej.
  • 25 maja – z myślą o uczniach szkół średnich oraz studentach, którzy zastanawiają się nad wyborem specjalizacji, na Politechnice Warszawskiej, zorganizowany został Nuclear Career Seminar. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z perspektywami otwierającymi się przed nimi w ramach różnorodnych ścieżek kształcenia i rozwoju zawodowego związanych z energetyką jądrową.
  • 30 maja - w Poznaniu, podczas Międzynarodowych Targów „Innowacje, Technologia, Maszyny” odbyło się szkolenie „Bezpiecznie zbudujemy, bezpieczną elektrownię jądrową w Polsce". Głos zabrali przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Grupy Energetycznej oraz eksperci, którzy pracowali przy budowie elektrowni jądrowych takich jak Olkiluoto w Finlandii, Flamanville we Francji, czy Taj-Shan w Chinach – mgr inż. Zbigniew Wiegner oraz mgr inż. Tomasz Socha. Licznie zgromadzeni studenci, mogli porozmawiać na temat bezpieczeństwa w siłowniach jądrowych na świecie, poruszona została także kwestia organizacji budowy i wytycznych dotyczących zachowania bezpieczeństwa na poszczególnych etapach.


Majowe wydarzenia związane z energetyką jądrową można traktować, jako zapowiedź, ruszających już wkrótce inicjatyw lokalnych, (pikników, wystaw), na których stałym gościem będzie stoisko kampanii „Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią”. Szczegółowe informacje na ten temat, można uzyskać pod adresem http://www.poznajatom.pl/

Facebook