Poznaj atom

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej na Dniu Dziecka w KPRM!

Wtorek 04 czerwca 2013

1 czerwca 2013 r. w Ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyły się uroczyste obchody Dnia Dziecka. Atrakcje dla najmłodszych przygotował między innymi Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Tego dnia na najmłodszych i ich opiekunów czekały rodzinne gry, zabawy, pokazy i animacje przygotowane przez poszczególne resorty.

Na zaproszenie Ministerstwa Gospodarki Instytut Chemii i Techniki Jądrowej przygotował serię pokazów oraz konkursów dla dzieci w wieku 4-14 lat. Dzieciaki mogły m.in. własnoręcznie zbadać promieniowanie substancji, które są naszymi nieodłącznymi towarzyszami w codziennym otoczeniu oraz wziąć udział w quizie ze znajomości pojęć związanych z promieniotwórczością, energetyką jądrową i składowaniem odpadów promieniotwórczych. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz profesjonalnego sprzętu dozymetrycznego, na którym można było sprawdzić skażenie pierwiastkami promieniotwórczymi dłoni oraz nóg.

Oprócz gier i zabaw dzieci i ich rodzice mogli porozmawiać z moderatorami o postępach naukowych jakich w ciągu ostatnich lat dokonano w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej. Największe zainteresowanie wzbudziło pozyskiwanie uranu z naszych krajowych zasobów oraz projekty związane z planem budowy nowego składowiska odpadów promieniotwórczych nisko i średnioaktywnych na terenie Polski.

W tym niesamowitym dla każdego dziecka dniu, wszystkie odchodziły od stanowiska Instytutu z wielkimi uśmiechami na ustach, uzbrojone w nową wiedzę oraz rączkami pełnymi upominków.

Facebook