Poznaj atom

Energetyka jądrowa w 2014 r. - podsumowanie

Czwartek 08 stycznia 2015

Światowa energetyka jądrowa weszła w rok 2015 z 436 pracującymi reaktorami o całkowitej mocy 377,7 GWe. Pięć nowych reaktorów zostało włączonych do sieci energetycznych, a jeden został wyłączony na stałe.

Rok 2014 to przede wszystkim ogromny wzrost globalnej zdolności do wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych. W ubiegłym roku zainstalowano 4763 MWe nowych mocy w następujących EJ: Ningde-2, Fuqing-1 i Fangjiashan-1 w Chinach, Atucha-2 w Argentynie i Rostów-3 w Rosji. Ponadto o 15-20 MWe wzrosła moc elektrowni Fermi-2 w USA.

W ciągu minionego roku rozpoczęto budowę trzech bloków jądrowych: Ostrowiec-2 na Białorusi, Barakah-3 w ZEA i prototypowego małego reaktora CAREM-25 w Argentynie. Liczba reaktorów będących w budowie wzrosła tym samym do 70 jednostek o sumarycznej mocy 74 GWe.

W grudniu ubiegłego roku amerykańska firma energetyczna Entergy wyłączyła reaktor o mocy 604 MWe w EJ Vermont Yankee po 42 lat jego eksploatacji. Powodem wyłączenia były względy ekonomiczne bowiem reaktor ten posiadał zezwolenie na eksploatację jeszcze do roku 2032.

Z kolei bloki 5 i 6 w EJ Fukushima Daiichi zostały oficjalnie zaklasyfikowane jako stale wyłączone i przeznaczone do demontażu. Właściciel - firma Tepco ogłosiła w roku 2013, że nie zamierza uruchamiać tych reaktorów, pomimo iż nie zostały one zniszczone podczas trzęsienia ziemi i tsunami w marcu 2011 r. Japonia przez cały 2014 rok nie eksploatowała ani jednego bloku jądrowego i wszystkie 48 reaktory pozostawały wyłączone w oczekiwaniu na przegląd przez instytucje dozorowe. Dozór jądrowy Japonii (NRA) wydał zezwolenie na uruchomienie czterech bloków lecz dotychczas nie wznowiły one pracy. W trakcie rozpatrywania znajduje się kolejnych 17 wniosków o uruchomienie.

Fot. Prace przy budowie EJ Ostrowiec na Białorusi
Facebook