Poznaj atom

Elektrownia Jądrowa - nasza przyszłość energetyczna?

Czwartek 05 lipca 2012

„Elektrownia Jądrowa - nasza przyszłość energetyczna?” pod takim hasłem od kwietnia b.r. Warszawski Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 realizuje projekt edukacyjny popularyzujący wiedzę na temat energetyki jądrowej. Udział w przedsięwzięciu ma pomóc uczniom wyrobić sobie własne zdanie na ten temat oraz poznać dokonania polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie. Projekt jest realizowany w ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne.

Od kwietnia uczniowie ZSSiL Nr 3 uczestniczą w wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu. Mieli okazję także odwiedzić ICHTJ, gdzie samodzielnie mogli zmierzyć poziom otaczającego ich promieniowania, zobaczyć prawdziwe rudy uranu. Największym zaskoczeniem dla uczniów był pomiar dozymetryczny zwykłej soli dietetycznej, który wykazał bardzo dużą aktywność, ze względu na wysoką zawartość promieniotwórczego potasu.

Wiadomości przekazane przez pracowników IChTJ ukazują nam pozytywne i negatywne aspekty energetyki jądrowej. Wycieczka do Instytutu uświadomiła nam jak promieniotwórczość jest wykorzystywana, nawet bez naszej świadomości – oceniły wizytę uczennice warszawskiej szkoły Milena Calińska i Anna Echt.

Podczas pobytu w ICHTJ, uczniowie zwiedzili także jedyną w Polsce Stację Sterylizacji Radiacyjnej, gdzie za pomocą wiązki promieniotwórczej ulegają wyjałowieniu np. różnorodne produkty medyczne, a nawet kosmetyki. Ostatnimi punktami spotkania były badania przesłon, które pochłaniają promieniowanie i ocena ich skuteczności, rozwiązanie quizu dotyczącego Marii Skłodowskiej – Curie i samodzielne projektowanie prostych doświadczeń chemicznych. Na koniec, na tych, którzy obawiali się skażenia radiologicznego organizmu, czekała bramka dozymetryczna, oczywiście ochotnicy przeszli ją bez problemu. W najbliższych planach, w ramach projektu, uczniowie odwiedzą jeszcze Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie oraz reaktor MARIA w Świerku pod Warszawą.

***

Projekt powstał w odpowiedzi na duże zainteresowanie problematyką badań jądrowych ze strony uczniów. ZSSiL Nr 3 nawiązał współpracę z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, Polskim Towarzystwem Nukleonicznym oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Instytutem Energii Atomowej w Świerku. Autorem i koordynatorem projektu jest Agnieszka Krupa – nauczycielka chemii w ZSSiL Nr 3.

Facebook