Poznaj atom

Dawka wiedzy od Narodowego Centrum Badań Jądrowych

Wtorek 10 września 2013

Podczas zbliżającego się Festiwalu Nauki (20-29 września) Narodowe Centrum Badań Jądrowych promieniować będzie… wiedzą. Każdy kto weźmie udział w wykładach i warsztatach otrzyma porządną dawkę wiadomości. Najbardziej ciekawi będą mogli wejść do reaktora i na własnej skórze przekonać się, że jest to całkowicie bezpieczne.

Podczas tegorocznego Festiwalu Nauki eksperci NCBJ przybliżą zagadnienia dotyczące promieniowania. Podczas interaktywnych wystaw i warsztatów każdy będzie mógł poznać i zbadać zjawisko radioaktywności, które obecne jest codziennie w naszym życiu. Natomiast podczas wykładów zaprezentowane zostaną jego praktyczne zastosowania – w przemyśle czy medycynie nuklearnej. Niewątpliwie największą atrakcją pośród propozycji naukowców ze Świerku będzie… reaktor.

Każdy z uczestników Festiwalu Nauki będzie mógł usiąść za sterami reaktora jądrowego. 28 i 29 września na Wydziale Biologii UW (ul. I. Miecznikowa 1) przez cały dzień udostępniony będzie jego symulator. Pod opieką doświadczonego pracownika będzie można samodzielnie przeprowadzić rozruch reaktora przekonując się w jaki sposób zapewniona jest bezpieczna jego eksploatacja. Wiedzę tą będzie można uzupełnić podczas wykładu dotyczącego analiz i kodów obliczeniowych. Mówiąc o bezpieczeństwie energetyki jądrowej koniecznie należy poruszyć temat katastrof, jakie zdarzyły się w kilkudziesięcioletniej eksploatacji elektrowni. Warto poznać bezpośrednią przyczynę dwóch z nich cechujących się najwyższą punktacją w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych INES (Czarnobyl i Fukushima).

Natomiast dla najbardziej ciekawskich, jak co roku przygotowana została wycieczka do jedynego reaktora jądrowego w Polsce. Ze względu na ogromną jej popularność NCBJ w tym roku zorganizuje aż cztery grupy. W poniedziałek 23 września dwa autobusy spod Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki zabiorą chętnych o godz. 8:30 i 9:30 – decyduje kolejność zgłoszeń (liczba miejsc ograniczona). Kolejne dwa (w tych samych godzinach) zabiorą uczestników Festiwalu we wtorek, 24 września.

Szczegółowy program
Facebook