Poznaj atom

Bliżej decyzji o budowie największej elektrowni jądrowej w UE

Środa 03 grudnia 2014

Spółka NuGeneration (NuGen) podpisała umowę o współpracy z brytyjskim ministerstwem skarbu dotyczącą znalezienia możliwości finansowania budowy nowej elektrowni jądrowej o mocy 3,4 tys. MW. Ma to być największy projekt jądrowy, jaki będzie realizowany w Europie.

Celem zawartego porozumienia jest umożliwienie NuGen skorzystania z brytyjskiego programu gwarancji, jaki został wprowadzony w 2012 r. w celu przyspieszenia inwestycji w dużych projektach infrastrukturalnych. Program ten jest kluczowym elementem finansowania nowych elektrowni niskoemisyjnych.

Udziałowcami NuGen są Toshiba, posiadająca 60 proc. udziałów, oraz GDF Suez, mający 40 proc. udziałów. Spółka planuje budowę elektrowni jądrowej o mocy 3,4 tys. MW wyposażonej w trzy reaktory AP 1000 dostarczone przez Westinghouse.

NuGen spodziewa, że wszystkie niezbędne licencje i pozwolenia uzyska w ciągu kilku najbliższych lat, tak aby w 2018 r. podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną. Pierwszy blok ma zostać podłączony do sieci w 2024 r. a wszystkie trzy mają być gotowe do 2026 r. NuGen przekonuje, że będzie to największy realizowany projekt jądrowy w Europie.

Po osiągnięciu pełnej funkcjonalności elektrownia będzie zaspokajać około 7 proc. przyszłych potrzeb energetycznych Wielkiej Brytanii.

Elektrownia ma stanąć we wschodniej Kumbrii, północno-wschodnim regionie Anglii, leżącym przy granicy ze Szkocją.

NuGen podkreśla, że nowa inwestycja jest zgodna z celami redukcji emisji CO2 Wielkiej Brytanii, jak również strategią bezpieczeństwa energetycznego, w myśl której elektrownie starszych generacji są likwidowane, a w ich miejsce powstają niskoemisyjne siłownie.

Obecnie na świecie powstaje osiem reaktorów AP1000.

Źródło: wnp.pl
Facebook