Poznaj atom

Atomowy superkomputer tuż tuż

Czwartek 31 października 2013

Budowa największego superkomputera w kraju wkracza w najważniejszy etap – dzisiaj, 31 października, Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) podpisało pierwszą z umów na dostawę sprzętu komputerowego mającego wejść w skład klastra. Zgodnie z zawartym porozumieniem dostarczonych zostanie m.in. niemal 900 najnowszej generacji dziesięciordzeniowych procesorów, pamięć RAM i dyski SSD. Łączna wartość tego kontraktu to prawie 14 mln. zł.

W czwartek, 31 października br. NCBJ zawarło umowę na dostawę podzespołów dla superkomputera tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk . Sprzęt do chłodzonej zimną wodą części klastra dostarczy firma Format Sp. z o.o., której oferta wyłoniona została w ogłoszonym w lipcu br. postępowaniu przetargowym. Kontrakt podpisali zastępca dyrektora NCBJ ds. administracyjno-technicznych Marek Juszczyk oraz prezes zarządu Format Sp. z o.o. Artur Zeh.

– Dzięki zawartej dzisiaj umowie wkraczamy w ostatni etap procesu tworzenia zaplecza informatycznego dla polskiego programu energetyki jądrowej – zaznacza prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych – Powstający klaster pozwoli nam w pełni zabezpieczyć potrzeby związane z analityczno-obliczeniowym wsparciem tego skomplikowanego przedsięwzięcia, a także stworzy potężne możliwości obliczeniowe zarówno dla innych dziedzin gospodarki jak i dla badań podstawowych – wyjaśnia.

W ramach realizacji umowy dostarczonych zostanie m.in. 896 najnowszej generacji dziesięciordzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2680v2 (ich rynkowa premiera miała miejsce w zeszłym miesiącu), 57 TB pamięci RAM DDR3-1600 w modułach wysokiej gęstości (16GB na moduł), z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem (ECC-R), oraz 180 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności (75000 IOPS na dysk) i podwyższonej odporności na błędy (do 10 zapisów pełnej pojemności dziennie przez 5 lat użytkowania).

Satysfakcji z podpisania porozumienia z NCBJ nie kryje prezes zarządu Format Sp. z o.o. Artur Zeh – Cieszę się, że to właśnie nasza oferta spotkała się z największym uznaniem ze strony ekspertów Centrum Informatycznego Świerk. – mówi. – Nasz zespół ma spore doświadczenie w tworzeniu rozbudowanych instalacji informatycznych, ale to, z czym będziemy mieli do czynienia w Świerku jest na pewno wyjątkowe. Zarówno skala, jak i specyfika projektu powodują, że jest to przedsięwzięcie złożone, a jednocześnie ciekawe oraz bardzo prestiżowe – dodaje.

Instalacja wyróżnia się bardzo wysokim współczynnikiem upakowania mocy obliczeniowej w węzłach – zastosowane maszyny serwerowe twin-blade pozwalają na zmieszczenie 240 procesorów w jednej standardowej szafie teleinformatycznej, co przekłada się na maksymalne zużycie prądu ok. 45 kW na szafę. Wszystkie kluczowe elementy klastra będą chłodzone wodą o temperaturze 18°C. Pozwoli to utrzymać wysoki współczynnik efektywności energetycznej oraz przełoży się na niższe koszty eksploatacyjne superkomputera.

– Podpisane właśnie porozumienie wieńczy ponad dwuletni okres naszych przygotowań, tak tworzenia odpowiedniego zaplecza technicznego dla budowanej instalacji, jak i projektowania kształtu samego klastra. – podkreśla prof. dr hab. Wojciech Wiślicki, kierownik projektu CIŚ. – Dostawa pierwszej partii podzespołów odbędzie się do końca stycznia 2014, kolejne realizowane będą sukcesywnie aż do przełomu lat 2014/2015. Równolegle z nimi prowadzone będą prace montażowe i konfiguracja. Część funkcjonującej instalacji chcielibyśmy udostępnić użytkownikom wiosną przyszłego roku – uzupełnia.

Klaster, tworzony z myślą o wsparciu polskiej energetyki i nauki, będzie największą tego typu instalacją w Polsce. Planowana wydajność na poziomie 500 TFLOPS plasuje go w pierwszej setce najbardziej wydajnych superkomputerów na świecie.

Żródło: www.ncbj.gov.pl
Facebook